Sport,

Balanční podložky: na židli, bosu aj. | Recenze, test

Balanční podložka je známou cvičební pomůckou, která se může využívat jak k posílení svalů a k tvarování postavy, tak se využívá k rehabilitaci, nebo k potřebě zlepšit celkové držení lidského těla. Její výhodou je především jednoduchá konstrukce, která však při pravidelném cvičení dokáže nabídnout zcela výjimečné výsledky.

Balanční podložky se používají hlavně při cvičeních, která jsou zaměřena na takzvaný střed těla neboli „core“. I když vypadají jednoduše, cviky na ní mohou dosahovat i vysoké intenzity. Základem tréninku na nich je také správné dýchání a správné držení těla. Jedině tak pomohou přinést během cvičení optimální výsledky.

Liší se nejenom svou konstrukcí, ale i tím, jak a kde se využívají. U některých není problémem jejich využití i v práci, jelikož je lze pohodlně umístit na kancelářskou židli. Jejich velkou výhodou, oproti řadě velkých posilovacích strojů, je také to, že si je lze snadno pořídit i domů a často je snadno přesouvat.

Nabídka balančních podložek je na trhu poměrně široká. Některé jsou určené primárně na cvičení Bosu, zatímco jiné slouží hlavně ke zlepšení držení těla, ale i pro účely rehabilitační. Většina modelů na trhu nadchne i celkovou všestranností, kdy lze jednu podložku využít na více aktivit. Vedle typu provedení je dobré sledovat také nosnost podložky, případně její velikost, respektive průměr. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší balanční podložky a jejich recenze.

Nejlepší balanční podložky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších balančních podložek z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTypNosnostPrůměr podložky 
inSPORTline Dome UNI recenze a testinSPORTline Dome UNIBosu podložka200 kg54,5 cm
Yate Air-Pad recenze a testYate Air-PadCelogumová130 kg34 cm
inSPORTline Bumy BC100 recenze a testinSPORTline Bumy BC100Celogumová120 kg33 cm
BOSU Balance Trainer Profi recenze a testBOSU Balance Trainer ProfiBosu podložka136 kg63,5 cm
inSPORTline Dome Advance recenze a testinSPORTline Dome AdvanceBosu podložka130 kg53 cm
Ledragomma Fit-Sit recenze a testLedragomma Fit-SitPodložka na židli250 kg38 cm
LIFEFIT ROTANA COMPUTER recenze a testLIFEFIT ROTANA COMPUTERRotana100 kg28 cm
Spokey Fitseat recenze a testSpokey FitseatCelogumová100 kg32,5 cm
Trickboard Sueno Surf recenze a testTrickboard Sueno SurfBalanční deska120 kg-
inSPORTline Donut Ball recenze a testinSPORTline Donut BallCelogumová150 kg50 cm

Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 balančních podložek

inSPORTline Dome UNI

inSPORTline Dome UNI recenze a test

Bosu míč inSPORTline Dome UNI je populárním pomocníkem jak pro balanční, tak i pro aerobní cvičení. Nabídne dostatečně velkou nosnost o hodnotě až 200 kilogramů a podložka je dostatečně velká, což dokládá průměr o hodnotě 54,5 centimetrů. Její velkou předností jsou dále expandéry, které jsou součástí její kvalitní konstrukce. U podložky lze regulovat i její maximální výšku 22 cm, a to snadným nahuštěním nebo upuštěním vzduchu.

Jelikož je součástí podložky také nožní pumpa, lze ji začít používat hned po vybalení. Jednoduchá je s ní i manipulace, čehož je docíleno hmotností pouhých 5 kilogramů. Při cvičení lze různým nahuštěním korigovat také obtížnost cvičení a vyrobena je z kvalitního a zdravotně nezávadného PVC.

Yate Air-Pad

Yate Air-Pad recenze a test

Balanční čočka Yate Air-Pad je vyrobena z kvalitního PVC a díky možnosti regulovat nafouknutí lze ovlivnit i její tuhost. Primárně je určena k sezení a ke zlepšení držení lidského těla. Využití však najde i v případě použití na jednoduché masáže, na rehabilitace, nebo na nenáročné fitness aktivity. Při sezení dokáže pomoci od bolesti zad, kdy zajistí posílení důležitých zádových svalových skupin.

Celkový průměr podložky činí 34 centimetrů a její maximální zatížení je stanoveno na 130 kilogramů. Výrobce ji dodává hned v několika barevných odstínech, z niž si vyberou jak muži, tak ženy. Zajímavostí její konstrukce není pouze robustnost, ale také četné trny v horní části, které výrazně podporují masírování a prokrvování oblastí, které jsou s podložkou v kontaktu.

inSPORTline Bumy BC100

inSPORTline Bumy BC100 recenze a test

Balanční podložka inSPORTline Bumy BC100 je nabízena hned v několika zajímavých odstínech, čímž zaujme i toho, kdo se chce při cvičení odlišit od druhých. Nosnost této podložky je pro většinu lidí dostatečná a činí 120 kilogramů, její průměr má hodnotu 33 centimetrů, což je u této konstrukce zcela běžnou hodnotou. Po plném nafouknutí dosahuje její výška 4 centimetrů.

Snadný transport zajistí nejenom velmi malé rozměry, ale i nízká váha činící 0,83 kilogramů. Podložka je vyrobena z kvalitního a zdravotně nezávadného PVC a povrch horní části je doplněn jemnými masážními trny. Ty stimulují konkrétní část lidského těla, stejně jako pomohou k větší stabilitě. Výrobce doporučuje využití tohoto modelu primárně na domácí, nikoliv profi cvičení.

BOSU Balance Trainer Profi

BOSU Balance Trainer Profi recenze a test

BOSU Balance Trainer Profi patří mezi správnou volbu těch, kteří chtějí zkusit cviky na bosu na opravdu profesionálním a originálním zařízení. Podložka nabídne dostatečnou nosnost, která činí 136 kilogramů a průměr podložky je 63,5 centimetrů, což je nadprůměrné. Její konstrukce využívá z jedné strany pevnou spodní skořepinu s protiskluzovými body a na druhé části je umělá membrána, která umožní nafouknutí až do výšky 25 centimetrů.

Tato podložka patří mezi ty nejlepší pro cvičení na Bosu, ať už pro běžnou populaci, tak poloprofesionální sportovce. Součástí balení je i praktická pumpička, díky které lze podložku ihned nafouknout a začít používat. Kromě využití na danou metodu cvičení lze podložku využít i ke konvenčním cvikům, nebo při snaze zlepšit celkové držení těla.

inSPORTline Dome Advance

inSPORTline Dome Advance recenze a test

Balanční míč inSPORTline Dome Advance je vhodným řešením pro ty, kteří se nechtějí omezit pouze na základní cviky na balanční podložce. Klasická konstrukce je totiž doplněna dvěma přídavnými madly, které dosahují výšky až 130 centimetrů, a díky nim lze výběr cviků zajímavě rozšířit. Jistotu stability zajišťuje základna vyrobena z tvrzeného PVC a nechybí protiskluzová úprava, která se pozitivně podepisuje i na celkové bezpečnosti během cvičení.

Maximální výška podložky je 18 centimetrů a výšku lze odpuštěním vzduchu jednoduše regulovat. Celkový průměr podložky je pak běžných 53 centimetrů a nepřekvapí ani její celková nosnost, která má hodnotu 130 kilogramů. Při transportu oceníte přijatelnou váhu, která činí jen 4,5 kilogramů. Součástí balení je i pumpa, což hodnotíme také velmi kladně.

Ledragomma Fit-Sit

Ledragomma Fit-Sit recenze a test

Balanční podložka na židli Ledragomma Fit-Sit nabídne možnost cvičení v podstatě kdykoliv a kdekoliv, jejím úkolem je pomoci zajistit správné držení těla. Vhodná je pro každého, kdo má sedavé zaměstnání, nebo pro ty, kteří mají problémy s bolestí zad. Při svém použití zajišťuje vzpřímený sed, který je během sezení ten jediný správný. Pomáhá eliminovat deformace páteře a umí zajistit posílení zádového svalstva.

Nosnost podložky je dostatečných 250 kilogramů a díky svým rozměrům 38 x 7 centimetrů se dá použít v podstatě na libovolnou židli. Pro použití ji stačí pouze nafouknout. Díky masážním výběžkům je zajištěna i větší stabilita, stejně jako vyšší pohodlnost během sezení. Určena je pro každého, koho při delším sezení bolí záda a zároveň nemá čas na klasické cvičení na balanční podložce.

LIFEFIT ROTANA COMPUTER

LIFEFIT ROTANA COMPUTER recenze a test

Rotana Lifefit s komputerem láká především na své provedení. Součástí konstrukce je totiž praktický LCD displej, který pomáhá počítat jednotlivé pohyby. Lze tak mít dokonalý přehled o provedených cvicích. Počítač nabízí také funkce počítání času, stopek, stejně jako zobrazuje přibližnou hodnotu spálených kalorií a spálených tukových zásob.

Rotační disk má průměr standardních 28 centimetrů a konstrukce zaujme poměrně netradičním provedením, které má přesně tvarovaná místa na nohy, kde nechybí několik masážních vrcholků. Ty pomáhají jak stimulovat chodila, tak pomohou ke zvýšení celkové stability. Podložka je dodávána v několika barevných provedeních, například v modrém nebo zeleném odstínu.

Spokey Fitseat

Spokey Fitseat recenze a test

Balanční podložka Spokey Fitseat má jednoduchou, ale velmi praktickou konstrukci. Je určena jak pro použití na židlích při dlouhém sezení, tak i na klasické cvičení. Dokáže zlepšit držení lidského těla i zajistit posílení primárně zádových svalů. Určena je pro každého až do hmotnosti 100 kilogramů, což je její maximální nosnost, a průměr této podložky má hodnotu 32,5 centimetrů.

Po nafouknutí lze dosáhnout výšky až 6,5 centimetrů, tu je možné jednoduchým upuštěním vzduchu samozřejmě snadno regulovat. Díky masážním výčnělkům na povrchu je nejenom zlepšena stabilita při cvičení, ale také dochází ke stimulaci a lepšímu prokrvení chodidel, což napomáhá uvolnění dolních končetin. Podložka je na trh dodávána v několika různých barevných odstínech.

Trickboard Sueno Surf

Trickboard Sueno Surf recenze a test

Balanční deska Trickboard Sueno Surf je pomocníkem jak pro trénování rovnováhy, tak je oblíbenou pomůckou pro zlepšení držení těla a posílení nejenom zádového svalstva. Deska může být použita milovníky snowboardingu nebo windsurfingu pro zlepšení svých dovedností, ale hodí se i pro běžnou populaci, která má problémy s bolestmi zad a ochablostí svalů nejenom zmíněných partií.

Celková délka desky je 87 centimetrů. Její číře činí 30 centimetrů na krajích a 26,5 centimetrů v jejím středu. Deska se položí na válec o průměru 13 cm a o délce 36,5 cm. Následně Je potřeba se snažit udržet balanc. Nosnost uvedená výrobcem je stanovena na 120 kilogramů a nejmladší osoba, která si tuto balanční desku může vyzkoušet, by neměla být mladší devíti let.

inSPORTline Donut Ball

inSPORTline Donut Ball recenze a test

Jak již název napovídá, tato víceúčelová balanční podložka je ve tvaru koblihy. Značně se tak odlišuje od konvenčních balančních čoček, nebo míčů na bosu. Je vhodná pro běžné domácí cvičení, k rozvoji koordinace pohybu a velmi dobře se na ni posílí svalové partie uložené ve hlubších vrstvách. Ze spotřebitelských recenzí zaznívá, že se dá použít i jako balanční podložka na židli a pokud ji právě nebudete používat, skvěle se na ní vydovádí i vaše děti.

Materiál je kvalitní a jedná se o jednokomorový produkt, který snadno nafouknete pomocí přiložené pumpičky. Následným ufouknutím můžete korigovat obtížnost cvičení, jako je tomu i u balančních čoček. Její průměr je 50 centimetrů a po nafouknutí má na výšku 25 cm. Díky hmotnosti pouhých 600 gramů je vhodná na přenášení, cestování a slušná nosnost 150 kilogramů umožní cvičit velmi širokému spektru uživatelů.

Jak vybrat balanční podložku

Balanční podložka by měla primárně splnit očekávání, která k ní máme. Je třeba mít rozmyšleno, zda chceme pouze zlepšit držení těla, zda chceme eliminovat bolest, nebo zda je naším cílem na podložce také efektivně posilovat. Od toho se odvíjí parametry, které by měla mít. Prvním krokem výběru je rozlišení toho, kde a jak často bude využívána. Pokud jde o pomůcku do fitness center, je na místě zvolit profesionálnější řešení. Pro amatéry na doma se plně hodí jednodušší a také levnější varianty.

Typy balančních podložek a možnosti využití

Velmi populární je dnes cvičení Bosu, na které se používají podložky většího průměru a vyšší výšky, které mají stabilnější podklad vyrobený z tvrzeného PVC. Svým tvarem připomínají půlku balančního míče, který je pevně připevněn ke zmíněné podložce. Zpravidla se může cvičit na obou stranách podložky a využije se i k řadě běžných cviků s vlastní vahou, kterým zvyšuje jejich účinek.

Na běžné domácí cvičení mohou postačit i jednoduší balanční pomůcky, jako je klasická rotana. Rotační disk se dostal do podvědomí uživatelek díky možnosti na něm vytvarovat takzvaný vosí pas, jak je tedy zřejmé, posiluje se na něm především břišní svalstvo a to včetně šikmých břišních svalů. Kromě nich se posilují také svaly na nohou a to vše poměrně nenásilnou metodou, která je vhodná pro všechny, kteří teprve s cvičením začínají.

Další oblíbenou kategorií je balanční podložka na židli (balanční čočka) která dokáže zlepšovat držení těla a posilovat svalstvo během klasického sezení. Kromě toho je však většina modelů univerzálních a nechá se s nimi nahradit i bosu míč. Balanční čočka je celogumová a může mít různé průměry, stejně tak jako jsou rozdíly v nosnosti. Boduje zejména nízkou cenou a malými rozměry.

Výše zmíněné doplňuje balanční deska, která je mimo zmíněného posílení výše populární volbou pro trénování rovnováhy třeba u snowboardistů. Využije ji však i běžný člověk a oblíbená je také mezi dětmi na skotačení. Nejčastěji jsou vyrobeny z plastu, nebo ze dřeva a mohou být buďto v provedení desky a válce, nebo pevné kruhové desky s čočkou na spodní straně.

Nosnost

Důležitým kritériem výběru je rozhodně nosnost. Pokud na podložce bude cvičit více lidí, měla by odpovídat váze nejtěžšího člověka. Klasická balanční čočka dnes dokáže nabídnout nosnost v rozmezí 100 – 150 kilogramů, jsou ale i modely které dosahují nosnosti 200 kg.

Příslušenství

Součástí podložek může být i různé příslušenství. Mezi takové patří třeba integrovaný komputer měřící čas, počty cviků, nebo množství spálených kalorií. Jiné varianty mohou mít k dispozici gumová madla, které pomohou rozšířit možnost využití o další cviky. Vhodné je vybírat i takové modely, jejíž součástí balení je i pumpička. Po vybalení je možné podložku ihned nafouknout a začít používat.

4.3/5 - (25 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.