Auto-moto,

Nejlepší autobaterie: Test, recenze Exide, Varta, Akuma aj.

Autobaterie je důležitým zdrojem energie už pro samotné nastartování vozu, nemluvě o tom, že dnešní vozidla obsahují velké množství elektroniky. Při výběru baterie do auta byste měli postupovat na základě specifikací té současné, abyste předešli problémům s kompatibilitou. Buď si pečlivě projděte číselná označení na akumulátoru nebo nahlédněte do příručky k vozidlu.

Rozdělení podle typu je na standardní údržbové, bezúdržbové, potažmo trakční baterie. Každý typ má svá specifika, například levnější pořizovací cenu u údržbových baterií, nebo využitelnost u karavanů či přívěsů u trakčních baterií. Autobaterie se může lišit různými parametry. Především je to kapacita baterie a napětí, spolu s pólováním, které hraje roli při výběru do konkrétního automobilu.

Zohlednit byste měli nejen kapacitu, napětí, rozměry a uchycení autobaterie, startovací proud, ale i specifické vlastnosti. Například použitou technologii, která se hlavně u bezúdržbových akumulátorů dále člení. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší autobaterie a jejich recenze.

Nejlepší autobaterie – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších autobaterií z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelKapacitaTypStartovací proud 
Varta Black Dynamic recenze a testVarta Black Dynamic45 AhBezúdržbová400 A
Exide Premium recenze a testExide Premium100 AhBezúdržbová900 A
Akuma Komfort recenze a testAkuma Komfort95 AhBezúdržbová850 A
Varta Blue Dynamic recenze a testVarta Blue Dynamic74 AhTrakční680 A
Exide Premium recenze a testExide Premium53 AhBezúdržbová540 A
Varta Start-Stop Plus recenze a testVarta Start-Stop Plus95 AhGelová850 A
Bosch S4 recenze a testBosch S474 AhBezúdržbová680 A
Optima Red Top recenze a testOptima Red Top50 AhTrakční815 A
Exide Premium recenze a testExide Premium77 AhBezúdržbová760 A
Varta Professional DC recenze a testVarta Professional DC140 AhTrakční800 A

Zobrazit celou nabídku


TIP: Vyberte autobaterii podle vozu. Dejte pozor na dodržení stejného rozměru, polarity, napětí a správný typ.

Porovnání parametrů

 Varta Black DynamicExide PremiumAkuma KomfortVarta Blue DynamicExide PremiumVarta Start-Stop PlusBosch S4Optima Red TopExide PremiumVarta Professional DC
Rozměry207x175x190 mm353x175x190 mm315x175x190 mm278x175x190 mm207x175x190 mm353x175x190 mm278x175x190 mm256x174x200 mm278x175x190 mm513x189x223 mm
PólováníPravéPravéLevéPravéPravéPravéPravéNa středuPravéLevé
Napětí12V12V12V12V12V12V12V12V12V12V
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 baterií do auta

Varta Black Dynamic 12V 45Ah 400A

Varta Black Dynamic recenze a test

Bezúdržbová autobaterie Varta Black Dynamic je modelem známého výrobce, která je určená především pro menší a kompaktní vozidla, která mají i nižší spotřebu energie. Zároveň zaujme svými unikátními parametry. Využívá technologie Power Frame, která zajistí dlouhou životnost.

Napětí této baterie je klasické a odpovídá použití v osobních vozech, jelikož činí 12 V. Hodnota kapacity daného modelu je 45 Ah. Důvodem, proč je určená spíše pro menší vozy je i hodnota jejího startovacího proudu, která je 400 A.

Pro zapojení je třeba vědět i to, že jde o model, který má takzvané pravé pólování. Je určená pro širokou škálu různých automobilů řady značek. Potěší i celkově menší rozměry, kdy je její délka 207, šířka 175 a výška 190 mm. Hmotnost baterie činí 11,7 kilogramů.

Technologie Power Frame, pro starší a menší auta
Nic zásadního jsme nenašli

Exide Premium 12V 100Ah 900A EA1000

Exide Premium recenze a test

Exide Premium je určená každému, kdo hledá autobaterii s dobrými parametry, primárně pro výkonné naftové i benzinové vozy, stejně jako pro auta, které mají mimořádnou výbavu. Svými parametry nezklame ani v extrémně chladném, stejně jako v extrémně teplém počasí. Vhod přijde i na kratších městských jízdách.

Napětí nijak nevybočuje a je zde standardních 12 V. Zaujme hodnota její kapacity, která má 100 Ah. O bezproblémové použití při startu se stará startovací proud, jehož hodnota je 900 A. Z hlediska typu se jedná o baterii bezúdržbovou.

Vzhledem k parametrům je třeba počítat s hmotností, která činí 22,5 kilogramů. Má také větší rozměry, a to 353 x 175 x 190 milimetrů. Zaujme také praktický indikátor stavu jejího nabití, díky kterému lze pouhým okem posoudit její aktuální stav.

Indikátor nabití, pro výkonné vozy
Nic zásadního jsme nenašli

Akuma Komfort 12V 95Ah 850A

Akuma Komfort recenze a test

Baterie do auta Akuma Komfort je určena pro vozidla se spalovacími motory, které patří do vyšší užité třídy. Tomu odpovídají také její parametry. Primárně kapacita o hodnotě 95 Ah a dále samozřejmě také hodnota startovacího proudu, která činí dobrých 850 A. Z hlediska konstrukce je třeba uvést, že tento model má levé pólování.

Unikátem je také použití elektrody ze slitiny olova a vápníku, která zajišťuje vysokou kvalitu a snižování rizika, které je spojeno se samo vybíjením. Jedná se o model, který je označený jako zcela bezúdržbový. Na elektrody je užitý kapsový separátor.

Kladem provedení je také centrální odplynování, které eliminuje případné negativum zpětného zážehu. Samozřejmostí je i systém eliminující případné vytékání elektrolytu. Délka baterie je 315 milimetrů a hodnota její výšky činí 190 mm. Její napětí je 12 V.

Určená pro vyšší třídu, elektrody PbCa, centrální odplynování
Nic zásadního jsme nenašli

Varta Blue Dynamic 12V 74Ah 680A

Varta Blue Dynamic recenze a test

Trakční autobaterie Varta Blue Dynamic dnes patří mezi nejprodávanější modely na tuzemském trhu. Dokáže uspokojit majitele běžných aut ve všech třídách, stejně jako majitele vozů s dodatečnou elektronickou výbavou. Hlavním kladem je určitě její poměr ceny a výkonu, který z ní dělá osvědčený a vyhledávaný model.

Baterie využívá unikátní technologie Power Frame, která se pozitivně podepisuje především na celkově delší životnost. Zaujme také svými parametry. Její kapacita činí přesně 74 Ah. Hodnota startovacího proudu má také dobrou hodnotu, a to 680 A.

Pólování je klasické pravé. Baterie je bezúdržbová a v souvislosti se svou konstrukcí zaujme i příměsí kalcia. Její napětí je klasické a má hodnotu 12 V. Hmotnost baterie je s ohledem na parametry adekvátní, a to 17 kilogramů.

Poměr cena/výkon. Power Frame, příměs kalcia
Datum výroby pouze jako čtvrtletí

Exide Premium 12V 53Ah 540A EA530

Exide Premium recenze a test

Baterie do auta Exide Premium patří do skupiny modelů, které jsou bezúdržbové. Vzhledem ke svým parametrům ji lze označit za variantu do kompaktních vozidel střední třídy. Hodnota startovacího proudu činí 540 A. Její celková kapacita je 53 Ah. Napětí je vzhledem k použití pro osobní vozy klasické, a to běžných 12 V.

Pólování je pravé a celková hmotnost baterie je poměrně přijatelných 13 kilogramů. Zaujmou také její menší rozměry, které jsou 207 mm na délku, 175 mm na šířku a dále ještě 190 mm na výšku. Kladem je také vyžití patentované technologie uhlíkových aditiv.

Daná technologie zaujme rychlostí dobíjení, které je až 1,5x rychlejší než u klasických modelů. Zaujme také až o 30 % vyšší startovací výkon. Díky technologii s názvem Carbon Boost bez potíží zvládne plnohodnotnou práci i v horších klimatických podmínkách.

Technologie Carbon Boost, uhlíková aditiva, rychlé nabíjení
Nesrozumitelné označení data výroby

Varta Start-Stop Plus 12V 95Ah 850A

Varta Start-Stop Plus recenze a test

Gelová autobaterie Varta Start-Stop Plus je už podle označení určená právě pro vozy, které jsou vybavené takzvaným systémem nesoucí označení Star-Stop. Stejně tak se hodí i do těch automobilů, které umí využívat rekuperaci energie, nebo mají další úsporné systémy. Jde tedy primárně o model určený hlavně pro ty nejmodernější vozy na trhu.

Její napětí je klasické, a to samozřejmých 12 V. Kapacita tohoto modelu činí 95 Ah. Dobré parametry má i s ohledem na startovací proud, který je 850 A. Kromě toho, že ji lze zařadit do skupiny bezúdržbových, nelze zapomínat také na fakt, že jde o variantu gelovou.

Provedení je spojeno s pravým pólováním a také s hmotností 26 kilogramů. Dokáže nabídnout několik specifických technologií, které reprezentují její kvalitu. Sem patří například technologie Absorbent Glass Mat.

Gelové provedení, pro moderní vozy, čistá výroba
Vyšší cena

Bosch S4 12V 74Ah 680A

Bosch S4 recenze a test

Autobaterie Bosch S4 je určená pro širokou škálu vozidel bez ohledu na konkrétní značku, nebo model. Vzhledem ke svým parametrům rozhodně dokáže přijít vhod v autech s vyšší výkonem, nebo s výraznější elektroinstalací, čemuž musí odpovídat i parametry samotného akumulátoru. Ten zaujme také svým kvalitní a robustním provedením.

Známá a kvalitní značka u tohoto modelu nabídne napětí o hodnotě 12 V, stejně jako pravé pólování. Hodnota startovacího proudu je 680 A, což je s ohledem na využití perfektně dostačující hodnota. Dále nezklame ano kapacita, která u daného modelu činí 74 Ah.

Hmotnost akumulátoru je vzhledem k parametrů vyšší, a to konkrétně 17,73 kilogramů. Má také o něco větší rozměry. Na délku 278 cm, na šířku 175 cm a pokud jde o její výšku, tak ta činí 190 milimetrů.

Krytky pólů, kvalitní značka
Vyšší váha

Optima Red Top C-4.2 12V 50Ah 815A

Optima Red Top recenze a test

Optima Red Top je osvědčenou volbou od amerického výrobce startovacích a trakčních akumulátorů. I tento model je určený pro celou řadu automobilů v různých třídách. Už na první pohled rozhodně zaujme unikátní design, který se však podepisuje i na kvalitě a odolnosti konstrukce vůči otřesům.

Model díky svému provedení nabídne 2x – 3x vyšší startovací proud, a to při stejné hodnotě kapacity, i při prvních vteřinách startu. Pozitivem také je, že díky konstrukci nehrozí jakékoliv rozlití, nebo únik elektrolytu.

Jedná se o bezúdržbovou trakční baterii, která má klasické napětí o hodnotě 12 V. Unikátem je rozhodně pólování, které je na středu. Kapacita baterie je 50 Ah. Hodnota startovacího proudu je v celku nepoměrně velká, jelikož činí 815 A.

Startovací proud, odolná konstrukce, minimální samovybíjení
Vyšší pořizovací cena

Exide Premium 12V 77Ah 760A EA770

Exide Premium recenze a test

Autobaterie Exide Premium má klasické pravé pólování, stejně jako má napětí o hodnotě 12 V. Zaujme její všestrannost, použitelná u benzinových i naftových značek různých vozů, stejně jako různých modelů, ale také i různorodých tříd.

Unikátem daného modelu je moderní konstrukce i využití prvků, které se podepisují na kombinaci vyššího startovacího výkonu. Dále nelze opomenout ani slibované rychlejší dobíjení, pokud je potřeba doplnit kapacitu. Dokáže i bez problémů odolat různým nízkým a vysokým teplotám.

Jedná se o bezúdržbový model, jehož hmotnost činí 18,7 kilogramů. Zaujme silnou hodnotou startovacího proudu, který je 760 A. Dobrá a široce využitelná je také samotná kapacita, která má hodnotu 77 Ah.

Rychlé nabíjení, vyšší startovací proud
Vypouklé držadlo mírně komplikuje instalaci

Varta Professional DC 12V 140Ah 800A

Varta Professional DC recenze a test

Autobaterie Varta Professional DC už svým názvem ukazuje, že patří mezi to nejlepší, co má tato značka k dispozici. Jejím unikátem je určitě to, že se jedná o model určený nejenom pro ta nejvýkonnější a elektronikou prošpikovaná auta. Tento model s napětím 12 V je možné využít například také při kempování, nebo na lodích i u karavanů.

Jedná se o bezúdržbovou trakční baterii, která nabídne velmi dobrou hodnotu startovacího proudu, a to 800 A. Velmi dobrá je také její kapacita, která má hodnota 140 A. Pólování je levé. Vzhledem k parametrům a využití má logicky i vyšší hmotnost, přesněji 37 kg.

Baterie nabídne nejenom skvělé parametry spojené s použitím, ale také s dlouhou životností a odolností. Konstrukce je uzavřená, díky čemuž nehrozí riziko spojené s vytečením elektrolytu.

Nejenom pro osobní vozy, perfektní parametry, dlouhá životnost
Vyšší váha (odpovídá však kapacitě)

Jak vybrat autobaterii

Baterii do auta je třeba vybírat hned podle několika konkrétních parametrů. Mezi první se řadí konkrétní typ baterií.

Typ autobaterie

Může se jednat o standardní údržbovou baterii s nutností doplňování elektrolytu, která se používala hlavně v minulosti a je typická pro starší auta. Dnes ji nahradily bezúdržbové baterie, u kterých zmíněné doplňování odpadlo a pro energeticky náročné automobily jsou v podstatě nezbytností. Třetí variantou jsou trakční baterie, které jsou určené pro vyšší a delší spotřebu energie. Třeba pro lodě, ale i karavany nebo přívěsy. Energie je oproti předchozím typům dodávaná v menším a konstantním množství.

Použitá technologie

S ohledem na konstrukci autobaterie je třeba podívat se ještě na použité technologie. V minulosti to byly především olověné baterie. V nich nechyběla například i standardní kyselina sírová jako elektrolyt. O něco lepší variantou jsou Ca/Ca baterie, které však těžko snášejí hluboké vybití.

Bezúdržbové EFB autobaterie lépe snášejí cyklické vybíjení, jsou odolnější proti otřesům a mají delší životnost. AGM autobaterie netrpí samovybíjením a jsou vhodné do vozidel se systémem start-stop. Podobné poslednímu zmíněnému typu jsou autobaterie s GEL technologií, kdy je elektrolyt v podobě křemičitého gelu a poskytují tak vyšší komfort.

Rozměry baterie

Rozměry baterie jsou zásadní hlavně proto, aby se dokázala vejít do prostoru, který je pro ni v motorovém prostoru určený. Roli hraje délka, šířka, stejně jako její výška. Obvykle jsou všechny hodnoty ve stovkách milimetrů. Platí, že velikost autobaterie odpovídá jejímu výkonu, tedy výkonnější bude i větší a těžší. Váha se může pohybovat v rozmezí od 10 až po 30 kilometrů, a to u běžných modelů pro osobní vozy.

Kapacita a startovací proud

Ideální je při výběru zohlednit kapacitu stávající baterie, nebo se řídit pokyny výrobce. Pokud jde o průměr, tak pro benzinové vozy může stačit kapacita okolo 60 Ah, u naftových to může být 70 Ah a více. Samozřejmě se stoupajícím výkonem vozu a také elektronikou je vhodné sáhnout i po vyšších hodnotách.

Startovací proud je také jednou z hodnot, která se odvíjí hlavně od stávající baterie a také od toho, co doporučuje výrobce u vašeho vozu. Obvyklé hodnoty u vozů s benzínovým motorem a menší elektrotechnickou výbavou se pohybují okolo 400 A. Vozy s naftovým motorem a větším počtem elektroniky vyžadují i více jak 640 A.

Pólování akumulátoru

Autobaterie se liší také posazením pólů. Dané označení je standardizováno a ukazuje vždy to, kde se nachází kladný pól neboli hodnota +. Ve většině případů má autobaterie pólování pravé. Lze však najít i takové, které mají levé (asijští výrobci), nebo dokonce umístěné na středu. To se týká hlavně výrobců ze zámoří.

4.3/5 - (15 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.