Elektronika,

Android TV box: Recenze 10 nejlepších

Android TV box je v podstatě malá krabička, kterou připojíte snadno k vaší stávající televizi. Protože obsahuje operační systém Android, můžete prostřednictvím jeho aplikací například přehrávat filmy ze síťového úložiště či z internetových služeb, stejně tak přehrávat hudbu, prohlížet vaše fotografie z dovolené nebo si třeba zahrát různé hry. Stejně tak snadno dokáže propojit televizi a váš chytrý telefon.

Android TV box může udělat z vaší staré TV multimediální centrum. Stejně tak jej můžete použít v kombinaci se svou smart TV, jejíž systém vám z nějakého důvodu nevyhovuje. Může to být jednak z důvodu plynulejšího ovládání, ale také z důvodu její omezené nabídky funkcí. S Androidem toho přece jen dokáže vaše televize mnohem více.

Jednotlivé produkty se liší jednak hardwarovým vybavením, kde dominuje velikost uložiště, výkon, portová výbava, tak i verze instalovaného systému. Většina současných smart TV boxů dokáže přenášet obraz ve 4K, avšak v nabídce jsou stále i modely přenášející pouze full HD. Z hlediska uživatelského komfortu je dobré, pokud obsahuje dálkový ovladač, což rovněž nebývá samozřejmostí. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší android TV boxy a jejich recenze.

Nejlepší Android TV boxy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších Android TV boxů z testů a hodnocení pro rok 2022.

VzhledModelVerze OSRozlišeníKapacita pevného disku 
Google Chromecast 3 recenze a testGoogle Chromecast 3Chrome OSFull HD-
Xiaomi Mi Tv Box S recenze a testXiaomi Mi Tv Box SAndroid 8.1 Oreo4K8 GB
Tesla MediaBox X700 Pro recenze a testTesla MediaBox X700 ProAndroid 8.1 Oreo4K32 GB
Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX recenze a testEvolveo MultiMedia Box M8 MMBXAndroid 7.1 Nougat4K16 GB
Strong SRT 2023 recenze a testStrong SRT 2023Android 7.1 Nougat4K8 GB
techBite Flix TV Box recenze a testtechBite Flix TV BoxAndroid TV 8.04K8 GB
Tesla MediaBox QX4 recenze a testTesla MediaBox QX4Android 7.1.2 Nougat4K16 GB
Google Chromecast Ultra recenze a testGoogle Chromecast UltraChrome OS4K-
Minix NEO U9-H recenze a testMinix NEO U9-HAndroid 6.0.1 Marshmallow4K16 GB
Sencor SMP 5001PRO recenze a testSencor SMP 5001PROAndroid 5.1Full HD8 GB

Porovnání parametrů

 Google Chromecast 3Xiaomi Mi Tv Box STesla MediaBox X700 ProEvolveo MultiMedia Box M8 MMBXStrong SRT 2023techBite Flix TV BoxTesla MediaBox QX4Google Chromecast UltraMinix NEO U9-HSencor SMP 5001PRO
Dálkový ovladačNeAnoAnoAnoAnoNeAnoNeAnoAno
Hmotnost43 g177 g175 g218 g150 g300 g147 g47 g300 g168 g
Rozměry5,2 x 5,2 x 1,4 cm10,1 x 10,1 x 1,95 cm10,7 x 10,7 x 2 cm12 x 12 x 2 cm8,5 x 8,5 x 1,85 cm12 x 12 x 2,8 cm5 x 10,5 x 1,8 cm5,8 x 5,8 x 1,4 cm12,7 x 12,7 x 2,2 cm9,9 x 9,9 x 2 cm
Operační paměť-2 GB4 GB3 GB1 GB2 GB2 GB-2 GB1 GB
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 Android TV boxů

Google Chromecast 3

Google Chromecast 3 recenze a test

Android TV box Google Chromecast 3 je řešením pro vaši televizi přímo od tvůrce operačního systému Android. Můžete se tak spolehnout na maximální funkčnost, jednoduchost ovládání a rychlost streamování obsahu. Zařízení nabízí kompaktní design, takže jej jednoduše schováte třeba za televizi.

Líbí se nám fakt, že nevyžaduje napájení ze zásuvky, vystačí si s napájením z USB portu. Přístroj podporuje rozlišení Full HD, konkrétně tedy 1080p při 60 fps. Nabídne duální Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, ale také možnost připojení přes LAN. Samozřejmostí je HDMI a již zmiňované rozhraní USB.

Zařízení bez problémů zvládá přehrávat do vaší televize obsah z vašeho mobilu, tabletu či počítače, můžete přehrávat i obsah ze sociálních sítí. Jediné, co se dá zařízení vytknout, je zejména ne zcela vždy správně fungující aplikace Google Home a v důsledku toho je občas nutno zařízení restartovat.

Jednoduché nastavení pro netechnické typy, plynulý chod, nízká cena
Bez podpory 4K

Xiaomi Mi Tv Box S

Xiaomi Mi Tv Box S recenze a test

Xiaomi Mi Tv Box S je multimediální zařízení od oblíbeného výrobce, které disponuje operačním systémem Android Oreo. Zvládá 4K rozlišení při 60 fps a Dolby nebo DTS audio. Za relativně nízkou cenu vám nabídne rovněž integrovaný Chromecast a zvládá velmi dobře zrcadlení obsahu na další zařízení.

Vzhledem k široké nabídce funkcí a podpoře většiny aplikací pro Android tak nebudete mít problém s přehráváním multimediálního obsahu. Ať už se jedná o služby streamující filmy, hudbu nebo videa z internetu, vše funguje, jak má.

Xiaomi TV box je vybaven jak duální Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, tak bluetooth modulem. Nezbytné připojení zvládne prostřednictvím HDMI nebo USB. Zařízení je vybaveno dálkovým ovládáním, přičemž lze ovládat také hlasem přes Google Asistenta a obsah z Google Play můžete ukládat na 8GB úložiště.

Integrovaný Chromecast, zrcadlení, poměr ceny a výkonu
Absence LAN portu

Tesla MediaBox X700 Pro

Tesla MediaBox X700 Pro recenze a test

Android TV Tesla MediaBox X700 Pro patří mezi dražší Android boxy, ale výbava tomu rozhodně odpovídá. Zvládne rozlišení 4K při 60 fps, na což má dostatečný výkon. Disponuje 4 GB operační paměti a 32GB úložištěm pro váš obsah. Samozřejmostí je v této cenové kategorii duální Wi-Fi a také LAN, samozřejmostí je pak rozhraní HDMI, USB a bluetooth.

Tento přístroj má v sobě čistý Android Oreo, který je dobrým základem pro multimediální centrum. Díky výkonnému hardwaru zvládnete bez problémů přehrávat videa, hudbu a prohlížet fotografie zcela plynule bez sekání. Problém byste neměli mít také s externími i vloženými titulky. S aplikací KODI zvládne libovolné formáty videa.

Zařízení má unikátní ovladač s gyroskopem AirMouse, který umí kopírovat pohyb vaší ruky v prostoru. Prakticky jediné, co lze tomuto zařízení vytknout, je absence podrobnějšího manuálu, ať již k samotnému boxu nebo k ovladači.

Vysoký výkon, plynulý chod na čistém Androidu, unikátní ovladač
Strohý manuál

Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX

Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX recenze a test

Multimediální centrum Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX je zařízení s vyšší cenovkou, nicméně nabízející dostatečný komfort díky vysokému výkonu. Má 3 GB operační paměti s vestavěným uložištěm 16 GB, které by mohlo být přece jen v této cenové relaci o něco větší.

Samozřejmostí je duální Wi-Fi, dále LAN nebo bluetooth, nechybí ani HDMI či USB. Přístroj dokonce disponuje čtečkou paměťových karet microSDHC a SDXC, instalován je operační systém Android 7.1 a podporuje samozřejmě většinu video formátů, hudebních formátů i formátů obrázků. Přehrávat zvládá také 4K obsah, se kterým si hravě poradí díky dostatku výkonu.

Vzhledem k výkonu nebudete mít problém ani s rychlostí zařízení, s ohledem na starší systém a horší nadstavbu však občas naráží na limity. Méně technické typy mohou bojovat s trochu složitějším nastavením, což je ještě znásobeno velmi slabým manuálem.

Slušný výkon, většinou bez sekání, vyšší cena
Starší operační systém

Strong SRT 2023

Strong SRT 2023 recenze a test

Android TV box Strong SRT 2023 je přístroj, který toho za relativně nízkou cenu dokáže poměrně hodně nabídnout. Zejména potěší přítomnost KODI, díky kterému zvládnete přehrávat libovolný obsah. Umí také DLNA pro snadné sdílení multimédií a hardware zvládne rovněž 4K rozlišení.

Dostupné úložiště je pouze 8 GB, což však lze s ohledem na cenovku odpustit. Připojení můžete provést prostřednictvím Wi-Fi nebo LAN a samozřejmostí je bluetooth, HDMI i USB. Trošku problémy s ovládáním vám může dělat velmi jednoduchý ovladač, ale ten lze nahradit bezdrátovou klávesnicí nebo myší.

Celkově se jedná o slušné multimediální centrum, které ovšem pohání starší Android 7.1. Bez problému si však poradí s většinou obsahu z internetu, včetně IPTV nebo satelitem. Chod přístroje je plynulý, rychlý a celkově bezproblémový.

Nízká cena, bezproblémový chod, přítomnost KODI
Slabší ovladač

techBite Flix TV Box

techBite Flix TV Box recenze a test

Android TV techBite Flix TV Box je zařízení spíše ze střední cenové hladiny, přičemž je vybaveno OS Android TV 8.0. Přístroj má k dispozici 2 GB ram, přičemž by měl mít dostatek výkonu pro zvládání i 4K rozlišení. Úložiště má 8 GB a konektivitu můžete realizovat buď pomocí duální Wi-Fi, případně přes klasický LAN port.

Zařízení je vybaveno také rozhraním bluetooth a je zde HDMI výstup. Ovládat jej můžete také pomocí bezdrátové klávesnice. Součástí balení je dále dálkový ovladač, ve kterém je mikrofon, který vám umožní zařízení ovládat i pomocí hlasu. Mnohé také potěší dobře zvládnuté zrcadlení.

Vzhledem k tomu, že použitý systém je čistý, je zařízení rychlé, reaguje svižně a rychle startuje. Přístroj má integrován Chromecast a připojit můžete další ovladače, jako je třeba gamepad. Vzhledem k nastavené ceně nelze příliš mnoho vytknout, snad pouze velmi stručný manuál, se kterým by mohly bojovat méně technicky založení spotřebitelé.

Integrovaný Chromecast, povedený dálkový ovladač, poměr ceny a výkonu
Stručný manuál

Tesla MediaBox QX4

Tesla MediaBox QX4 recenze a test

Tesla MediaBox QX4 vám za velmi zajímavou cenu nabídne již v základu populární aplikaci KODI a může tak být vaším multimediálním centrem pro filmy, hudbu i videa. Snadno ji rovněž aktualizujete přes Google Play. Zařízení zvládá přehrávat 4K videa včetně titulků, nicméně je zde již starší verze systému Android 7.1.2 Nougat.

Samotný hardware má 2 GB operační paměti a 16GB úložiště, což je vzhledem k ceně velmi slušné. Využít můžete připojení přes Wi-Fi nebo přes LAN a samozřejmostí je také rozhraní bluetooth, HDMI či USB.

Trošku hůře je na tom přibalený ovladač, proto je lepší koupit pro snadnější ovládání bezdrátovou myš a klávesnici. V balení kromě ovladače nejdete také HDMI kabel, napájecí zdroj a poměrně dobře zpracovaný uživatelský manuál, se kterým nebude mít problém se zprovozněním ani laik.

Slušný výkon, KODI v základu, dobrý manuál
Slabší ovladač

Google Chromecast Ultra

Google Chromecast Ultra recenze a test

Smart TV box Google Chromecast Ultra je zařízení pro fajnšmekry přímo od tvůrce Androidu. Jedná se o vylepšenou verzi klasického Chromecastu od Googlu, který zvládá také 4K obsah a poradí si s technologií HDR. Ve výbavě najdete HDMI, microUSB a také Wi-Fi nebo LAN konektor.

Hlavní devizou tohoto zařízení je okamžité zrcadlení obrazovky ve 4K. Přístroj sází na jednoduchost, velmi dobře tak zvládá to, k čemu byl primárně určen. Pokud máte v domácím ekosystému také další Android zařízení, budete Chromecast s nadšením ovládat také pomocí Google Asistenta.

Služby pro streamování videa jedou naprosto bez problému a s výborným obrazem, přičemž streamování oken prohlížeče je také velmi dobré. Celkově vzato se jedná o skvělý přístroj pro nadšence do Google technologií. Ovládat lze zařízení z mobilního telefonu či počítače, přičemž po prvotním nastavení již nejsou žádná další nutná.

Snadné ovládání, souhra s Google službami, poměr ceny a výkonu
Vyžaduje externí napájení

Minix NEO U9-H

Minix NEO U9-H recenze a test

Android box Minix NEO U9-H zvládá přehrávat média přes USB, Audio i video streaming. Předinstalovaná aplikace KODI vám pak ještě rozšíří funkce tohoto zařízení. Jedná se o přístrojích vyšší cenové kategorie, nicméně přesto disponuje pouze 2 GB RAM a 16GB úložištěm. Díky výkonnému čipu nicméně zvládá 4K rozlišení.

Samozřejmostí je v této cenové relaci duální Wi-Fi a připojení můžete realizovat také kabelem. Mimo jiné nabízí kromě zmiňovaného rozhraní USB, také HDMI a bluetooth. V balení naleznete veškeré potřebné kabely, což je potěšující.

Přibalen je také infra ovladač, nicméně pro větší komfort ovládání je vhodnější pořídit si bezdrátovou myš a klávesnici, funkce ovladače nemusí na vše dostačovat. Obecně bychom očekávali za tuto cenu propracovanější ovladač a výraznější nevýhodou je už poněkud starší systém Android 6.0.1 Marshmallow.

Rychlý start, v základní výbavě KODI, bohaté příslušenství
Vyšší cena

Sencor SMP 5001PRO

Sencor SMP 5001PRO recenze a test

Smart TV box Sencor SMP 5001PRO má v sobě integrovánu aplikaci KODI, za velmi nízkou cenu tak nabízí zajímavou funkcionalitu a kromě toho zvládá sdílení médií přes DLNA. Využít můžete Wi-Fi připojení i konektivitu kabelem, k dispozici je dále HDMI a USB.

Hardwarová výbava zařízení je poměrně slabší, proto zvládá pouze Full HD. Operační paměť má kapacitu 1 GB a uložiště vám nabízí 8 GB prostoru. Pokud však hledáte přístroj za nízkou cenu a nemáte 4K televizi, určitě není potřeba investovat více financí.

Bohužel poměrně výraznější výtku máme k absenci podpory Google Play. Právě proto je o to důležitější, že výrobce nezapomněl na integraci již zmiňované aplikace KODI. Nepotěší vás dále ani poměrně starý systém Android 5.1, ale při dané ceně to nemusí nenáročným uživatelům vůbec vadit.

Nízká cena, integrovaná aplikace KODI, pro Full HD bezproblémové
Bez Google Play

Jak vybrat Android TV box

Než se pustíte do výběru právě toho vašeho Android TV boxu, zamyslete se nad tím, co vás vede k jeho pořízení. Podle toho se totiž odvíjí nároky, jaké na zařízení budete mít. Většina lidí se tímto způsobem pokouší rozšířit schopnosti své starší televize, v některých případech je ale také náhradou nevyhovujícího systému chytré televize. Pojďme se nyní společně podívat na to, co by vás při výběru takového přístroje mělo zajímat.

Výkon aneb hardwarová výbava

Samotné zařízení je v podstatě malým počítačem, kde se může skrývat nejrůznější hardware. Ten do značné míry předurčuje, co všechno takové zařízení zvládne. Pro plynulý chod samotného přístroje a nainstalovaného operačního systému Android je důležitá především velikost operační paměti. Levnější přístroje mívají 1 GB operační paměti, což by mohlo být pro novější verze Androidu již nedostatečné. Dražší zařízení pak mají 2 GB a více operační paměti. Levnější zařízení obsahují zpravidla čtyřjádrové procesory, vyšší kategorie přístrojů pak nabízejí osmijádrové čipy.

Rozlišení

Výkonnější a dražší přístroje již umí streamovat 4K obsah, je vhodné takové zařízení pořídit, pokud máte novou televizi nebo plánujete v nejbližší době pořídit TV s tímto rozlišením. V opačném případě lze poměrně výrazně ušetřit, neboť Android TV box podporující jen full HD rozlišení bývá často levnější. Pakliže jej tedy pořizujete k televizi právě s tímto rozlišením, není nutné utrácet za 4K TV boxy, pro nenáročné spotřebitele budou ty s rozlišením Full HD naprosto dostačující.

Velikost vnitřního úložiště

Další aspekt, kde je velmi důležité, jak budete své zařízení používat, spočívá v uložišti. Některé přístroje mohou sloužit pouze pro účely konzumace online obsahu, ať již z YouTube, Spotify, Netflixu, HBO GO a řady dalších internetových služeb. Stejně tak pro příjem satelitní televize nebo IPTV.

Pokud však začnete mít potřebu si například nahrávat filmy, určitě by vás měla zajímat kapacita uložiště. Základní modely začínají na 8 GB, kvalitnější Android TV box pak nabídne i 32 GB paměti pro ukládání vašich souborů a průměr se pohybuje na kapacitě 16 GB. Větší kapacitu lze řešit externím uložištěm, případně některé modely podporují i rozšiřující paměťové karty.

Konektivita a porty

Dobře si také rozmyslete, jaká budete potřebovat komunikační rozhraní. Pokud například chcete připojit Android TV box do lokální sítě kabelem, budete potřebovat RJ-45 vstup pro LAN. Není přitom pravidlem, že jej zařízení mají. Pro bezdrátové připojení se zase dívejte na Wi-Fi, která může být i dvoupásmová.

Standardem je přítomnost HDMI pro propojení s televizorem. Pokud si potrpíte na kvalitní zvuk, zajímejte se i o audio výstupy. Rozdíly jsou i v počtu USB portů, k některým přístrojům můžete připojit externí disk, gamepad, myš a další zařízení. Android TV box se zpravidla připojuje do vaší existující sítě, zatímco podobné streamovací zařízení s názvem Miracast si vytváří síť vlastní.

Operační systém a funkce

Vlastnosti vašeho zařízení do značné míry ovlivňuje operační systém, který je na něm nainstalován. Některé přístroje mohou mít starší verzi operačního systému, kterou nemusí být jednoduché nahradit novější. Aktuální verze systému je také důležitá pro přístup k aktuálním verzím aplikací v Google Play, jako je populární YouTube, Facebook, Skype nebo různé hry.

Pro rozšíření schopností přehrávání multimediálního obsahu a podporovaných formátů se hodí také aplikace KODI, která může být na některých zařízeních již předinstalovaná. Pokud vás tato aplikace na přehrávání filmů a videí zajímá, je důležité ověřit si, zda ji přístroj obsahuje nebo zda ji lze nainstalovat.

4.4/5 - (31 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.