Elektronika,

Android TV box: Recenze 10 nejlepších

Android TV box je v podstatě malá krabička, kterou připojíte snadno k vaší stávající televizi. Protože obsahuje operační systém Android, můžete prostřednictvím jeho aplikací například přehrávat filmy ze síťového úložiště či z internetových služeb, stejně tak přehrávat hudbu, prohlížet vaše fotografie z dovolené nebo si třeba zahrát různé hry. Stejně tak snadno dokáže propojit televizi a váš chytrý telefon.

Android TV box může udělat z vaší staré TV multimediální centrum. Stejně tak jej můžete použít v kombinaci se svou smart TV, jejíž systém vám z nějakého důvodu nevyhovuje. Může to být jednak z důvodu plynulejšího ovládání, ale také z důvodu její omezené nabídky funkcí. S Androidem toho přece jen dokáže vaše televize mnohem více.

Jednotlivé produkty se liší jednak hardwarovým vybavením, kde dominuje velikost uložiště, výkon, portová výbava, tak i verze instalovaného systému. Většina současných smart TV boxů dokáže přenášet obraz ve 4K, avšak v nabídce jsou stále i modely přenášející pouze full HD. Z hlediska uživatelského komfortu je dobré, pokud obsahuje dálkový ovladač, což rovněž nebývá samozřejmostí. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší android TV boxy a jejich recenze.

Nejlepší Android TV boxy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších Android TV boxů z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Google Chromecast 3Xiaomi Mi Tv Box STesla MediaBox XA400Xiaomi Mi TV StickGoogle Chromecast 4Evolveo MultiMedia Box C4Strong SRT401LEAP-S1Google Chromecast UltraHomatics Dongle QThomson THA100
Dálkový ovladačNeAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoAno
Hmotnost43 g177 g170 g28,5 g55 g100 g200 g47 g185 g170 g
Rozměry5,2 x 5,2 x 1,4 cm10,1 x 10,1 x 1,95 cm11 x 11 x 2,2 cm3 x 9,2 x 1,5 cm6,1 x 16,2 x 1,25 cm11 x 11 x 2 cm11 x 11 x 2,2 cm5,8 x 5,8 x 1,4 cm7,7 x 5,3 x 1,5 cm11 x 11 x 2 cm
Operační paměť-2 GB2 GB1 GB2 GB4 GB2 GB-2 GB2 GB
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 Android TV boxů

Google Chromecast 3

Google Chromecast 3 recenze a test

Android TV box Google Chromecast 3 je řešením pro vaši televizi přímo od tvůrce operačního systému Android. Můžete se tak spolehnout na maximální funkčnost, jednoduchost ovládání a rychlost streamování obsahu. Zařízení nabízí kompaktní design, takže jej jednoduše schováte třeba za televizi.

Líbí se nám fakt, že nevyžaduje napájení ze zásuvky, vystačí si s napájením z USB portu. Přístroj podporuje rozlišení Full HD, konkrétně tedy 1080p při 60 fps. Nabídne duální Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, ale také možnost připojení přes LAN. Samozřejmostí je HDMI a již zmiňované rozhraní USB.

Zařízení bez problémů zvládá přehrávat do vaší televize obsah z vašeho mobilu, tabletu či počítače, můžete přehrávat i obsah ze sociálních sítí. Jediné, co se dá zařízení vytknout, je zejména ne zcela vždy správně fungující aplikace Google Home a v důsledku toho je občas nutno zařízení restartovat.

Jednoduché nastavení pro netechnické typy, plynulý chod, nízká cena
Bez podpory 4K

Xiaomi Mi Tv Box S

Xiaomi Mi Tv Box S recenze a test

Xiaomi Mi Tv Box S je multimediální zařízení od oblíbeného výrobce, které disponuje operačním systémem Android Oreo. Zvládá 4K rozlišení při 60 fps a Dolby nebo DTS audio. Za relativně nízkou cenu vám nabídne rovněž integrovaný Chromecast a zvládá velmi dobře zrcadlení obsahu na další zařízení.

Vzhledem k široké nabídce funkcí a podpoře většiny aplikací pro Android tak nebudete mít problém s přehráváním multimediálního obsahu. Ať už se jedná o služby streamující filmy, hudbu nebo videa z internetu, vše funguje, jak má.

Xiaomi TV box je vybaven jak duální Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, tak bluetooth modulem. Nezbytné připojení zvládne prostřednictvím HDMI nebo USB. Zařízení je vybaveno dálkovým ovládáním, přičemž lze ovládat také hlasem přes Google Asistenta a obsah z Google Play můžete ukládat na 8GB úložiště.

Integrovaný Chromecast, zrcadlení, poměr ceny a výkonu
Absence LAN portu

Tesla MediaBox XA400

Tesla MediaBox XA400 recenze a test

Android TV box Tesla MediaBox XA400 je vybaven moderním operačním systémem Android TV 10, díky kterému máte možnost nainstalovat nepřeberné množství aplikací. Operační systém je certifikovaný, tudíž s ním nebudou nikdy žádné problémy. Naplno si budete moci užít aplikací jako jsou HBO, YouTube, Netflix anebo Kuki.

Díky integrované paměti 8 GB můžete toto multimediální centrum využívat naplno. Uživatelé v recenzích chválí plynulý chod zařízení, malé rozměry a výbornou funkčnost veškeré konektivity. K zařízení se lze připojovat primárně přes Wi-Fi, dále pak skrze konektor RJ-45, USB, anebo přes HDMI. Samozřejmostí je pak možnost vložit paměťovou kartu pro rozšíření vnitřního uložiště.

Kromě zmíněného nepostrádá ani Bluetooth konektivitu a potěší, že součástí balení je také základní ovladač. Právě k ovladači směřují výtky některých spotřebitelů, kteří na něm postrádají numerická tlačítka. Kanály lze však přepínat i bez nich, a navíc je díky tomu ovladač kompaktních rozměrů.

Moderní Android TV 10, zabudovaný Chromecast, všesměrová výkonná Wi-Fi anténa
Nic zásadního

Xiaomi Mi TV Stick

Xiaomi Mi TV Stick recenze a test

Android box Xiaomi Mi TV Stick má oproti mnohým velmi kompaktní rozměry, díky kterým se hodí do stísněných míst a někteří jej také s oblibou používají při cestování. Oproti větším modelům není Xiaomi TV Stick o nic zásadního ochuzen, má vestavěný chromecast a spustíte přes něj na jakékoliv televizi s HDMI většinu oblíbených aplikací.

Některé uživatelské zkušenosti hovoří o nemožnosti spouštět aplikaci o2 TV, jiné recenze toto tvrzení naopak vyvracejí. Jednoznačnou nevýhodou je však podpora pouze rozlišení full HD, již standardním 4K tento Android do TV nedisponuje.

Kvůli velmi kompaktním rozměrům zde výrobce již nevměstnal čtečku paměťových karet, vystačit si pro to budete muset jen s integrovanou pamětí 8 GB. Samozřejmostí je pak Wi-Fi s frekvencemi 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 4.2 anebo výstup HDMI. Zajímavostí je zabudovaný mikrofon, který slouží pro hlasové ovládání s Google asistentem.

Kompaktní a přenosný Android TV box, funkční vestavěný Chromecast, dálkový ovladač
Absence rozlišení 4K

Google Chromecast 4

Google Chromecast 4 recenze a test

Nejmodernější chytrá krabička k TV přímo od Google nese název Google Chromecast 4. Oproti svému předchůdci již plně podporuje rozlišení 4K a i po stránce hardwarového výkonu je na tom lépe – prostředí se neseká a zvládne spustit více aplikací. Chromecast v sobě integruje přímo Google TV, což uživatelům přináší skvělý zážitek se snadnou instalací a intuitivním ovládáním.

Ovladač je podle zkušeností spotřebitelů možné používat i na další zařízení, která používáte – zmíněna byla konkrétně televize a soundbar. V kompaktním provedení je samozřejmě Bluetooth a Wi-Fi, k televizi se pak smart TV box připojuje pomocí HDMI.

Značnou výhodou je pro milovníky filmů podpora HDR10, HDR10+ nebo i Dolby Vision, které všechny zdokonalují zážitek ze sledování filmů a video obsahu ve zmíněném rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu. Na těle zařízení je vestavěný mikrofon pro možnost hlasového ovládání skrze Google Assistant. Snad jedinou nevýhodou je podle recenzí menší interní paměť, která omezuje množství nainstalovaných aplikací v zařízení.

Jednoduché a bezproblémové zprovoznění, univerzální ovladač, malé kompaktní rozměry
Menší interní paměť

Evolveo MultiMedia Box C4

Evolveo MultiMedia Box C4 recenze a test

Smart TV box Android Evolveo MultiMedia Box C4 má oproti drtivé většině jiných podobných zařízení výborné technické parametry. Vnitřní uložiště má kapacitu 32 GB a operační paměť velikost 4 GB, což jsou vše násobky hodnot jiných zařízení. Nezklame ani výpočetním výkonem, kde výrobce použil výkonný procesor ARM Cortex A55 se 4 jádry o frekvenci 2.0 GHz.

Jako jeden z mála dnes nabízí velice jemné rozlišení obrazu 8K (7 680 x 4 320 pixelů) a v kombinaci tohoto všeho a pořizovací ceny se jedná o zařízení s výborným poměrem ceny a výkonu. Chválou nešetří ani uživatelské testy nebo recenze, snad jedinou výtku mají k jednoduchému ovladači, který je dodáván. Mnozí z nich by ocenili ovladač Evolveo FlyMotion D2, kde je integrovaná plnohodnotná myš s klávesnicí – dá se dokoupit.

Multimediální centrum pracuje na Androidu 9.0, má duální Wi-Fi, USB 2.0 i USB 3.0, HDMI i možnost LAN a optického připojení. Již tak velké uložiště je možné dále rozšířit paměťovými kartami, nachází se zde konkrétně slot na microSDHC/SDXC. Přes to všechno má tento TV Smart box kompaktní rozměry i nízkou hmotnost.

Výborné technické parametry, kompaktní rozměry, podpora rozlišení 8K
V balení jen základní ovladač

Strong SRT401LEAP-S1

Strong SRT401LEAP-S1 recenze a test

TV box s Androidem 10 Strong SRT401LEAP-S1 je plnohodnotné zařízení, které zvládne proměnit obyčejnou televizi v plnohodnotnou smart TV. Podle zkušeností a recenzí spotřebitelů zvládá bez sekání také o2 TV a další oblíbené streamovací aplikace, jako jsou třeba YouTube, Netflix, Disney+ nebo třeba Prime Video.

Díky podpoře IPTV protokolu je možné používat televizi přes internet, a to v rozlišení až 4K ultra HD (pokud takové rozlišení poskytovatel obsahu umožňuje). Jako na standardní se nechá pohlížet na vnitřní uložiště o velikosti 8 GB, nebo na operační paměť o velikosti 2 GB. Pakliže by vnitřní paměť byla nedostačující, lze ji snadno rozšířit paměťovými kartami.

Moderní Android 10 podporuje také hlasové ovládání skrze aplikaci Google Assistant. Potěší kompletní konektivita, kde nechybí Wi-Fi, Bluetooth, pevné připojení přes Ethernet, HDMI, AV výstup a optický výstup. K dispozici jsou dále dva USB porty, které lze využít třeba pro USB flashdisk, nebo pro připojení bezdrátové myši či klávesnice.

Mnoho aplikací včetně o2 TV, svižné prostředí bez záseků, plnohodnotná kompatibilita
Nic zásadního

Google Chromecast Ultra

Google Chromecast Ultra recenze a test

Smart TV box Google Chromecast Ultra je zařízení pro fajnšmekry přímo od tvůrce Androidu. Jedná se o vylepšenou verzi klasického Chromecastu od Googlu, který zvládá také 4K obsah a poradí si s technologií HDR. Ve výbavě najdete HDMI, microUSB a také Wi-Fi nebo LAN konektor.

Hlavní devizou tohoto zařízení je okamžité zrcadlení obrazovky ve 4K. Přístroj sází na jednoduchost, velmi dobře tak zvládá to, k čemu byl primárně určen. Pokud máte v domácím ekosystému také další Android zařízení, budete Chromecast s nadšením ovládat také pomocí Google Asistenta.

Služby pro streamování videa jedou naprosto bez problému a s výborným obrazem, přičemž streamování oken prohlížeče je také velmi dobré. Celkově vzato se jedná o skvělý přístroj pro nadšence do Google technologií. Ovládat lze zařízení z mobilního telefonu či počítače, přičemž po prvotním nastavení již nejsou žádná další nutná.

Snadné ovládání, souhra s Google službami, poměr ceny a výkonu
Vyžaduje externí napájení

Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q recenze a test

Android zařízení do TV Homatics Dongle Q má kompaktní dongle formát, je proto ideální například pro cestovatele, nebo pro všechny, kteří nevyžadují plné možnosti těchto zařízení. V důsledku kompaktních rozměrů tomuto Android TV boxu chybí některé konektory, které by náročnější spotřebitelé mohli postrádat.

Absence se týká například více USB vstupů nebo LAN konektoru, nechybí naopak kompletní možnosti v oblasti bezdrátových přenosů, tedy Wi-Fi a Bluetooth. Dobrou zprávou je naopak podpora 4K rozlišení, možnost hlasového ovládání přes Google asistenta anebo podpora multimediálního centra KODI, díky kterému se dostanete k aplikacím iVysílání, Markíza, Stream TV či JOJ.

Multimediální centrum pracuje na Androidu 10, což umožňuje instalaci mnoha a mnoha dalších aplikací. Zmínit lze například YouTube, Netflix, Skylink nebo HBO. Podle uživatelských recenzí si poradí také s Dolby Atmos a 4K rozlišení přehraje včetně HDR. Vnitřním uložištěm 8 GB se řadí k průměru, stejně tak jako s operační pamětí o velikosti 2 GB.

Dobrý poměr cena/výkon, velmi kompaktní rozměry, OS Android 10
Jen základní konektivita

Thomson THA100

Thomson THA100 recenze a test

Android Set Top Box Thomson THA100 je plnohodnotné multimediální centrum, které je k dispozici v nenápadné a elegantní bílé barvě. Samozřejmostí je integrovaný Chromecast a díky modernímu Androidu ve verzi 10 na tomto zařízení spustíte většinu aplikací, které jsou pro tato zařízení k dispozici a stáhnete si je snadno z aplikace Google Play.

Mezi nejvíce oblíbené aplikace patří Netflix, YouTube, Prime Video anebo Disney+, na všechny tyto aplikace se můžete těšit. Interní paměť 8 GB lze snadno rozšířit paměťovými kartami a operační paměť 2 GB je zcela dostačující, stejně tak jako 4 jádrový procesor Amlogic S905X2-B.

Obraz zvládá streamovat v rozlišení až 4K s kodekem HEVC H.265, kodekem VP9 a podporou HDR. Další zařízení je možné připojit skrze USB 2.0 i USB 3.0, dále přes HDMI, digitální optický vstup anebo i přes LAN port. Samozřejmostí je bezdrátová komunikace Wi-Fi nebo Bluetooth a potěší dálkový ovladač, který je v ceně.

Výborný poměr cena/výkon, moderní Android 10, bohatá konektorový výbava
Nic zásadního

Jak vybrat Android TV box

Než se pustíte do výběru právě toho vašeho Android TV boxu, zamyslete se nad tím, co vás vede k jeho pořízení. Podle toho se totiž odvíjí nároky, jaké na zařízení budete mít. Většina lidí se tímto způsobem pokouší rozšířit schopnosti své starší televize, v některých případech je ale také náhradou nevyhovujícího systému chytré televize. Pojďme se nyní společně podívat na to, co by vás při výběru takového přístroje mělo zajímat.

Výkon aneb hardwarová výbava

Samotné zařízení je v podstatě malým počítačem, kde se může skrývat nejrůznější hardware. Ten do značné míry předurčuje, co všechno takové zařízení zvládne. Pro plynulý chod samotného přístroje a nainstalovaného operačního systému Android je důležitá především velikost operační paměti. Levnější přístroje mívají 1 GB operační paměti, což by mohlo být pro novější verze Androidu již nedostatečné. Dražší zařízení pak mají 2 GB a více operační paměti. Levnější zařízení obsahují zpravidla čtyřjádrové procesory, vyšší kategorie přístrojů pak nabízejí osmijádrové čipy.

Rozlišení

Výkonnější a dražší přístroje již umí streamovat 4K obsah, je vhodné takové zařízení pořídit, pokud máte novou televizi nebo plánujete v nejbližší době pořídit TV s tímto rozlišením. V opačném případě lze poměrně výrazně ušetřit, neboť Android TV box podporující jen full HD rozlišení bývá často levnější. Pakliže jej tedy pořizujete k televizi právě s tímto rozlišením, není nutné utrácet za 4K TV boxy, pro nenáročné spotřebitele budou ty s rozlišením Full HD naprosto dostačující.

Velikost vnitřního úložiště

Další aspekt, kde je velmi důležité, jak budete své zařízení používat, spočívá v uložišti. Některé přístroje mohou sloužit pouze pro účely konzumace online obsahu, ať již z YouTube, Spotify, Netflixu, HBO GO a řady dalších internetových služeb. Stejně tak pro příjem satelitní televize nebo IPTV.

Pokud však začnete mít potřebu si například nahrávat filmy, určitě by vás měla zajímat kapacita uložiště. Základní modely začínají na 8 GB, kvalitnější Android TV box pak nabídne i 32 GB paměti pro ukládání vašich souborů a průměr se pohybuje na kapacitě 16 GB. Větší kapacitu lze řešit externím uložištěm, případně některé modely podporují i rozšiřující paměťové karty.

Konektivita a porty

Dobře si také rozmyslete, jaká budete potřebovat komunikační rozhraní. Pokud například chcete připojit Android TV box do lokální sítě kabelem, budete potřebovat RJ-45 vstup pro LAN. Není přitom pravidlem, že jej zařízení mají. Pro bezdrátové připojení se zase dívejte na Wi-Fi, která může být i dvoupásmová.

Standardem je přítomnost HDMI pro propojení s televizorem. Pokud si potrpíte na kvalitní zvuk, zajímejte se i o audio výstupy. Rozdíly jsou i v počtu USB portů, k některým přístrojům můžete připojit externí disk, gamepad, myš a další zařízení. Android TV box se zpravidla připojuje do vaší existující sítě, zatímco podobné streamovací zařízení s názvem Miracast si vytváří síť vlastní.

Operační systém a funkce

Vlastnosti vašeho zařízení do značné míry ovlivňuje operační systém, který je na něm nainstalován. Některé přístroje mohou mít starší verzi operačního systému, kterou nemusí být jednoduché nahradit novější. Aktuální verze systému je také důležitá pro přístup k aktuálním verzím aplikací v Google Play, jako je populární YouTube, Facebook, Skype nebo různé hry.

Pro rozšíření schopností přehrávání multimediálního obsahu a podporovaných formátů se hodí také aplikace KODI, která může být na některých zařízeních již předinstalovaná. Pokud vás tato aplikace na přehrávání filmů a videí zajímá, je důležité ověřit si, zda ji přístroj obsahuje nebo zda ji lze nainstalovat.

4.4/5 - (31 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.