Velké spotřebiče do kuchyně,

Americké lednice: Test a recenze 10 nejlepších

Americká lednice s mrazákem je v podstatě kombinovanou ledničkou na steroidech. Její charakteristikou je především velikost v rámci šířky a s tím spojený větší komfort i rozložení prostoru. V kuchyni poutá značnou pozornost, a proto je kladen důraz i na její design. Stejně jako i vestavné lednice, mohou být i tyto velké lednice zakomponovány vkusně do zbytku kuchyňské linky.

Velká dvoukřídlá side-by-side lednice

Pro domácnosti vyžadující dostatek místa na potraviny je velká americká chladnička, označována též jako lednice side-by-side, ideální volbou. Mrazák v tomto případě není v horní nebo dolní části, ale zabírá jedno křídlo dané lednice. Mimo to se mohou objevovat také tří nebo čtyřdveřové americké lednice, kde je mrazák umístěný ve spodní části.

Zohlednit byste měli nejen objem ledničky a mrazáku, energetickou třídu, potažmo spotřebu energie, ale i specifické vlastnosti. Například zda je beznámrazová (no frost), s ledovačem (výrobníkem ledu) nebo s barem. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší americké lednice a jejich recenze.

Nejlepší americké ledničky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších amerických lednic z testů a hodnocení pro rok 2021.

Porovnání parametrů

 LG GSB760PZXZSamsung RFG23UERS1/XEOElectrolux EN6086JOXBeko GNE 134630XETA 136090010Bosch KAD90VI30LG GSX961NSAZBeko GN 1416221 JXSiemens KA90DVI30Samsung RS67N8211B1/EF
Roční spotřeba395 kWh407 kWh410 kWh351 kWh401 kWh341 kWh376 kWh453 kWh341 kWh386 kWh
Výkon mrazáku12 kg/24h10 kg/24h10 kg/24h13 kg/24h10 kg/24h11 kg/24h12 kg/24h8 kg/24h11 kg/24h12 kg/24h
No frostAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 amerických chladniček

LG GSB760PZXZ

LG GSB760PZXZ recenze

Americká dvoukřídlá lednice LG GSB760PZXZ určitě ohromí svým celkovým vnitřním objemem, který je 626 litru. Zaujme také využití lineárního kompresoru, stejně jako technologie označené jako LG Total No Frost nebo takzvaný Deodorizer, který zajistí vždy svěží vzduch.

Objem chladničky je celkem 406 litrů a pochopitelně nechybí praktické rozdělení díky policím a prostoru ve dveřích. Samotná mrazicí sekce má objem 220 litrů a nabídne výkon o hodnotě 12 kg/den. V případě výpadku energie udrží potraviny zmrazené po dobu 10 hodin.

Lednice disponuje 6 teplotními senzory, které se starají o optimální teplotu. Jelikož za rok spotřebuje jenom 395 kWh, lze mluvit i o velké úspornosti, kterou dokládá i kategorie A++. Hlučnost je pouze 39 dB, což je také méně obvyklé, a o přehled nastavení se stará vnější LCD displej. 

Velký objem, Deodorizer, Total No Frost, tichá lednice

Nižší akumulační doba

Samsung RFG23UERS1/XEO

Samsung RFG23UERS1-XEO recenze

Americká lednička Samsung RFG23UERS1/XEO zaujme svou konstrukcí. A to proto, že horní dvoukřídlé provedené je určeno k chlazení. Spodní část je řešena jako mrazák. Celkově je k dispozici v chladicí části objem 396 litrů a v mrazicí objem 124 l. To dělá dohromady kapacitu 520 litrů.

Lednice s výrobníkem ledu zaujme i tím, že ji lze snadno ovládat pomocí přehledného LED displeje, nebo tím, že má funkci Multi Blast zajišťující rovnoměrné chlazení. Nechybí ani funkce CoolSafe Lock, nebo také praktické LED osvětlení vnitřního chladícího prostoru.

Model spadá do energetické třídy A+, což v reálných číslech znamená spotřebu 407 kWh/rok. O čerstvost potravin se pak stará Silver Nano Health Systém. Kvalitu mrazení jasně podtrhuje označení 4 hvězdiček, což umožňuje dlouhodobé zmrazení potravin při teplotách -18 stupňů a méně. Hlučnost tohoto provedení je okolo 44 dB.

Konstrukce mrazáku, dávkovač ledu, Nano Health Systém

Vyšší hlučnost

Electrolux EN6086JOX

Electrolux EN6086JOX recenze

Americká chladnička Electrolux EN6086JOX zaujme řadou unikátních praktičností. Je to funkce automatického odmrazování, dále výdejníkem vody nebo ledu Twist & Serve, a to přímo na dveřích lednice. Má také funkci rychlého mrazení, ale i režim označený jako Dovolená pro úsporu během nepřítomnosti.

Celkový vnitřní objem tohoto modelu je 536 litrů. Z toho 417 litrů spadá na chladicí část, kterou lze díky policím upravit podle svých potřeb. Mrazicí část disponuje objemem 119 litrů a nabídne výkon o hodnotě 10 kg za 24 hodin. V případě poruchy nebo v případě výpadku proudu je zajištěno, že potraviny udrží po dobu 10 hodin.

Při nepřetržitém provozu je třeba počítat se spotřebou 410 kWh/rok, která je spojena se zařazením do energetické třídy A+. Hlučnost modelu je 43 dB a v případě otevření zaujme automaticky spínané LED světlo, který celý prostor dobře ozáří.

Výdejník ledu Twist & Serve, velký objem, beznámrazová funkce

Bez antibakteriální úpravy

Beko GNE 134630X

Beko GNE 134630X recenze

Model Beko GNE 134630X patří mezi čtyřdveřové americké lednice s barem, díky kterým se lze snadno dostat jenom do prostoru, do kterého potřebujete. Její celkový objem činí 560 litrů a je rozdělen na sekci chladicí, která má 405 a dále na sekci mrazničky, která má objem 155 litrů. Ta se nachází ve spodní části.

Velkým kladem je energetická třída s označením A++, která je spojena s nízkou spotřebou, o hodnotě jenom 351 kWh/rok. Přesto lednici nechybí dobrý výkon, který u mrazáku činí 13 kg/24 hod. Ten dále nabídne i možnost skladovat potraviny při poruše po dobu až 15 hodin. V chladicí části zase zaujme takzvaná nulová zóna s teplotou 0-3°C.

Lednice disponuje funkcí super chlazení i supermrazení. Má také praktický dávkovač vody, stejně jako výrobník ledu nebo domácí bar. Během provozu je třeba počítat s hlučností 43 dB. O lepší kvalitu potravin se stará praktická antibakteriální úprava.

Třída A++, výrobník ledu a bar, nulová zóna

Bez režimu snížené spotřeby

ETA 136090010

ETA 136090010 recenze

Dvoukřídlá lednice ETA 136090010 patří mezi dvoudveřové americké lednice. Navíc je beznámrazová se systémem označeným jako no frost. Předností je její celkový objem, který činí 517 litru. Ten se rozděluje mezi chladničku, která disponuje objemem 345 litrů a mrazák, jehož objem činí 172 litrů a nabídne 2 oddělené prostory.

Nezklame ani výkon. U mrazáku je spojený s hodnotou 10 kg/24 hod a v případě výpadku energie je možné udržet potraviny při poruše po dobu 8 hodin. Spotřeba je o něco horší s hodnotou 401 kWh/rok a zařazením do energetické třídy A+.

Nechybí řada dalších kladů, jako je výrobník ledu či možnost zapnout super chlazení a také super mrazení. Chladnička mimo jiné obsahuje 2 velké boxy na zeleninu a další dva boxy najdete v mrazničce. Zajímavé nerez provedení je navíc spojeno s ochranou proti otiskům prstů.

Výkon mrazáku, výrobník ledu, superchlazení a supermrazení

Bez dávkovače vody

Bosch KAD90VI30

Bosch KAD90VI30 recenze

Americká lednice Bosch KAD90VI30 je spojena s možností připojení na klasické rozvody vody, čímž je umožněno její dávkování. Stejně tak nechybí ani integrovaný výrobník ledu. Hlučnost je v tomto případě relativně nízká až průměrná (41 dB).

Celkový objem tohoto modelu je 533 litrů. Ten je rozdělen mezi chladicí část, kde lze využít 370 litrů a dále část mrazicí, která disponuje 5 oddělenými prostory a celkovým objemem 163 litrů. Rozhodně nechybí ani funkce superchlazení a supermrazení, která se hodí při umisťování většího množství potravin najednou.

Lednice zaujme i nízkou spotřebou, která je řadí do energetické třídy A++. Během 1 roku provozu spotřebuje zhruba 341 kWh. Předností modelu je také výkon samotného mrazáku, který činí 11 kg/24 hod. V případě poruchy je doba skladování 4 hodiny, což je ve srovnání s jinými modely docela málo.

Malá hlučnost, dávkovač vody i výrobník ledu

Krátká doba skladování při poruše

LG GSX961NSAZ

LG GSX961NSAZ recenze

Americká chladnička LG GSX961NSAZ se řadí ke špičce současných modelů, tomu také odpovídá vyšší pořizovací cena, kvůli které si ji pořídí jen opravdoví nadšenci do nejnovějších technologií s náročnými požadavky. Spadá do energetické třídy A++ s roční průměrnou spotřebou 376 kWh elektrické energie, nabízí však velký prostor, objem chladničky činí 405 litrů a mrazák poskytne 196 l.

Na první pohled zaujme nápojový automat s dávkovačem ledu na jedné straně a na druhé velká černá plocha, která se po rozsvícení uvnitř lednice stane průhlednou. Jedná se o dveře ve dveřích (Door-in-Door technologie) a k rozsvícení dojde po poklepání na tuto část. Čelní panel také poskytuje intuitivní ovládání spolu s přehledným displejem.

Má nízkou hlučnost 39 dB a mrazící výkon 12 kg za jeden den. Kromě známe technologie NoFrost je vybavená také celou řadou dalších technologií, které všechny směřují k jedinému, perfektnímu uživatelskému komfortu. Je vybavena také funkcí LG Smart ThinQ a Wi-Fi rozhraním, díky kterému lze chladničku ovládat pomocí chytrých zařízení. Na LG lineární kompresor poskytuje výrobce rozšířenou záruku v době trvání 10 let, což je další velkou výhodou.

Unikátní dvířka Instaview Door-in-Door, nejnovější funkce, výrobník ledu, dávkovač vody, tichý chod, úsporný provoz a objem 601 litrů

Vyšší pořizovací cena, nenapojitelná na vodu (má integrovaný zásobník)

Beko GN 1416221 JX

Beko GN 1416221-JX recenze

Beko GN 1416221 JX je lednice side by side spadající do energetické třídy kategorie A+. Odpovídá tomu i spotřeba o hodnotě 453 kWh/rok. Je to také lednice no frost, kdy se na zadní části netvoří námraza. Vše doplňuje i praktická funkce automatického výrobníku ledu.

Celkový objem chladničky činí 376 litrů. V oblasti chlazení zaujme praktická nulová zóna, která pomůže udržet potraviny déle čerstvé. Mrazicí část s objemem 154 litrů má zase přednost spojenou s tím, že její výkon činí celkem dobrých 8 kg/24 hod. Kladem je i doba skladování při poruše o hodnotě 15 hodin od chvíle výpadku proudu.

Samozřejmým doplňkem je antibakteriální těsnění, stejně jako proti zápachový filtr nebo aktivní modré světlo či LED osvětlení. Hlučnost lednice je 43 dB, což je celkem ucházející hodnota. Dále je k dispozici ionizer, nebo praktický displej usnadňující ovládání.

No frost, nulová zóna, doba skladování při poruše

Bez superchlazení a supermrazení

Siemens KA90DVI30

Siemens KA90DVI30 recenze

Dvoukřídlá lednice Siemens KA90DVI30 určitě nezklame svými funkcemi. Umožní připojení na vodu, a tak využívat výdejník. Též nabídne i výrobník ledu. O lepší parametry s ohledem na výkon se starají funkce označené jako super chlazení a super mrazení.

Celkový vnitřní objem daného modelu je 533 litrů. Hlavní část pokrývá chladicí sekce, která disponuje objeme o velikosti 370 litrů. Ta disponuje kvalitní nofrost technologií. Druhá část patří mrazáku, který je velký 163 litrů a má 5 oddělených prostorů. Jeho výkon je skvělých 11 kg/24 h. V případě poruchy uchová potraviny zmrzlé po dobu 4 hodin, což je určité negativum tohoto modelu.

Přes své vlastnosti si nadále zachovává celkově nízkou spotřebu, která je na hodnotě 341 kWh/rok. Díky tomu je možné lednici zařadit do energetické třídy A++. Součástí konstrukce je i vnitřní systém multiAirflow, nebo vnější displej s označením touchControl.

Nízká spotřeba, beznámrazová lednice, výkon mrazáku

Nemá prázdninový režim

Samsung RS67N8211B1/EF

Samsung RS67N8211B1-EF recenze

Tichá americká lednice Samsung RS67N8211B1/EF zaujme už svým vzhledem. Tato side by side lednice má totiž stylovou černou barvu, která jí dodává na celkové eleganci. Nadchne však i svými parametry. Primárně těmi úspornými, jelikož spadá do energetické třídy A++. Při nepřetržitém provozu je možné počítat se spotřebou jenom 386 kWh/rok.

Dobrým parametrem je také nízká hlučnost o hodnotě 39 dB, stejně jako třeba vnitřní LED displej se stylovou modrou barvou. Pro uchování potravin je k dispozici objem 609 litrů, což ukazuje, že tento model není rozhodně nijak malý. Objem 407 je určený pro sekci chlazení a samotný mrazák disponuje velikostí objemu 202 litrů.

Nechybí zde dávkovač vody, a k dispozici je rovněž výrobník ledu. Praktickou funkcí je i takzvaný prázdninový režim. Díky invertorovému kompresoru je navíc zajištěn i kvalitní výkon.

Velký objem, nízká spotřeba, stylový design

Bez ochrany proti otiskům prstů

Jak vybrat americkou lednici

Americká lednice je produkt, který se hodí hlavně do větších domácností. Konstrukce je spojena s řadou možností. Naprostou klasikou jsou dvoudveřové americké lednice, které mají jednu část určenou na chlazení a druhou na mrazení. Existovat však mohou 3, nebo také čtyřdveřové americké lednice, kde je mrazák umístěný ve spodní části.

Velikost vnitřního objemu

Oproti klasickým modelům je americká lednice typická tím, že má velký objem. Ten celkový se udává ve stovkách litrů. Ty nejlepší modely na trhu mohou disponovat i objemem 600 litrů, ovšem pozor na to, že jde o hodnotu celku. Při výběru je třeba zohlednit velikost jednotlivých částí. Mrazáky jsou obvykle velké tak, že mají objem 100 – 200 litrů, zatímco u chladicí části se objemy pohybují v rozmezí 200 – 400 litrů.

Dávkování vody a ledu

Moderní americké chladničky mohou být i takzvaným automatem na vodu. Mohou mít integrovaný dávkovač vody, ale i dávkovač ledu. Jednodušší modely mají nádoby, ze kterých lze danou tekutiny v tekutém i pevném skupenství získávat. Propracovanější pak umožní napojení na klasický rozvod vody v domácnosti. Stejně tak mají i vlastní integrovaný výrobník ledu.

Vlastnosti mrazáku

Ten by měl nabídnout možnost udržet potraviny dlouhou dobu čerstvé. Hlavním parametrem při výběru je to, aby měla americká lednička dostatečný výkon. Ten je udáván jako kombinace kilogramů, které zvládne za 24 hodin zmrazit. Méně výkonné modely jsou spojeny s hodnotami okolo 5 kg/24 hodin. U těch nejlepších je možné mluvit o hodnotách kolem 15 kg/24 h.

S kvalitou mrazáku souvisí také hvězdičkové označení. Standardem by měly být 3 až 4 hvězdičky. Pojí se s možnou minimální teplotou, a tedy možností uchovávat potraviny zmrazené po delší dobu. Také je důležitá doba skladování při poruše, která by měla být co možná nejdelší. U horších modelu je to okolo 4 – 5 hodin, u dobrých i 10 – 15 hodin.

Spotřeba

Americké lednice jsou obecně více energeticky nenáročné. Spotřeba se v závislosti na modelu může pohybovat i na nižších stovkách kWh za rok provozu. Dobrým vodítkem je energetický štítek, který naznačuje konkrétní energetickou třídu, která je obvykle od A+, až po hodnotu A++. Chladničky spadající do kategorie A+++ už jsou hlavně výrazně dražší.

Funkce

Kvalitní americké lednice mohou mít řadu inovativních funkcí. Je to nofrost, která eliminuje námrazu, může to být nulová zóna pro lepší čerstvost, funkce pro zajištění čerstvého vzduchu a vůně, ale třeba i ionizátor. Nechybí různá antibakteriální provedení, možnost super chlazení nebo super mrazení, či vlastnost jednoduché diagnostiky.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.