Velké spotřebiče do kuchyně,

Americké lednice: Test a recenze 10 nejlepších

Americká lednice s mrazákem je v podstatě kombinovanou ledničkou na steroidech. Její charakteristikou je především velikost v rámci šířky a s tím spojený větší komfort i rozložení prostoru. V kuchyni poutá značnou pozornost, a proto je kladen důraz i na její design, včetně barvy, kde mezi poptávané patří bílá a černá. Stejně jako i vestavné lednice, mohou být i tyto velké lednice zakomponovány vkusně do zbytku kuchyňské linky.

Velká dvoukřídlá side-by-side lednice

Pro domácnosti vyžadující dostatek místa na potraviny je velká americká chladnička, označována též jako lednice side-by-side, ideální volbou. Mrazák v tomto případě není v horní nebo dolní části, ale zabírá jedno křídlo dané lednice. Mimo to se mohou objevovat také tří nebo čtyřdveřové americké lednice, kde je mrazák umístěný ve spodní části.

Zohlednit byste měli nejen objem ledničky a mrazáku, energetickou třídu, potažmo spotřebu energie, ale i specifické vlastnosti. Například zda je beznámrazová (no frost), s ledovačem (výrobníkem ledu) nebo s barem. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší americké lednice a jejich recenze.

Nejlepší americké ledničky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších amerických lednic z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 LG GSB760PZXZSamsung RS50N3413SAElectrolux EN6086JOXBosch KAG93AIEPConcept LA8783Gorenje NRS9182VXLG GSX961NSAZHisense RS560N4AD1Siemens KA90DVI30Samsung RS67N8211B1/EF
Roční spotřeba435 kWh395 kWh467 kWh323 kWh359 kWh323 kWh431 kWh360 kWh-410 kWh
Výkon mrazáku12 kg/24h11 kg/24h10 kg/24h12 kg/24h12 kg/24h12 kg/24h12 kg/24h9 kg/24h11 kg/24h12 kg/24h
No frostAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 amerických chladniček

LG GSB760PZXZ

LG GSB760PZXZ recenze a test

Americká dvoukřídlá lednice LG GSB760PZXZ určitě ohromí svým celkovým vnitřním objemem, který je 626 litru. Zaujme také využití lineárního kompresoru, stejně jako technologie označené jako LG Total No Frost nebo takzvaný Deodorizer, který zajistí vždy svěží vzduch.

Objem chladničky je celkem 406 litrů a pochopitelně nechybí praktické rozdělení díky policím a prostoru ve dveřích. Samotná mrazicí sekce má objem 220 litrů a nabídne výkon o hodnotě 12 kg/den. V případě výpadku energie udrží potraviny zmrazené po dobu 10 hodin.

Lednice disponuje 6 teplotními senzory, které se starají o optimální teplotu. Za rok spotřebuje přibližně 435 kWh a řadí se tak do kategorie F. Hlučnost je pouze 39 dB, což je také méně obvyklé, a o přehled nastavení se stará vnější LCD displej.

Velký objem, Deodorizer, Total No Frost, tichá lednice
Nižší akumulační doba

Samsung RS50N3413SA

Samsung RS50N3413SA recenze a test

Americká lednička Samsung RS50N3413SA má vzhledem k pořizovací ceně a velkému množství funkcí a technologií velmi dobrý poměr cena/výkon. Přes minimalistický design nabídne velmi prostornou ledničku s objemem 359 litrů a mrazák, který má rovněž velký objem 175 l. V mrazící části se navíc nachází výrobník ledu s dávkovačem, vedle kterého je také dávkovač vody.

Kompresor s digitálním invertorem snižuje hlučnost a má vyšší energetickou účinnost, i přes to má však lednice energetickou třídu F a roční spotřebu energie 395 kWh. Hlučnost 42 dB se pak řadí k průměru a její třída je D. Samozřejmostí je v mrazící části přítomnost technologie No Frost, výhodou je pak systém All-around Cooling, který rovnoměrně chladí po celém prostoru lednice.

Má funkci Power Freeze, která okamžitě nastaví nejnižší teplotu mrazáku pro okamžité mrazení, nedisponuje však totožnou funkcí v části chladničky. Mrazák má dobrou výkonnost 11 kg/24h, součástí je držák na láhve vína a lednička se ovládá dotykovým panelem, kterému nechybí display.

Dobrý poměr cena/výkon, výrobník ledu, True No Frost, systém All-around Cooling
Bez funkce rychlého chlazení

Electrolux EN6086JOX

Electrolux EN6086JOX recenze a test

Americká chladnička Electrolux EN6086JOX zaujme řadou unikátních praktičností. Je to funkce automatického odmrazování, dále výdejníkem vody nebo ledu Twist & Serve, a to přímo na dveřích lednice. Má také funkci rychlého mrazení, ale i režim označený jako Dovolená pro úsporu během nepřítomnosti.

Celkový vnitřní objem tohoto modelu je 536 litrů. Z toho 417 litrů spadá na chladicí část, kterou lze díky policím upravit podle svých potřeb. Mrazicí část disponuje objemem 119 litrů a nabídne výkon o hodnotě 10 kg za 24 hodin. V případě poruchy nebo v případě výpadku proudu je zajištěno, že potraviny udrží po dobu 10 hodin.

Při nepřetržitém provozu je třeba počítat se spotřebou 467 kWh/rok, která je spojena se zařazením do energetické třídy G. Hlučnost modelu je 43 dB a v případě otevření zaujme automaticky spínané LED světlo, který celý prostor dobře ozáří.

Výdejník ledu Twist & Serve, velký objem, beznámrazová funkce
Bez antibakteriální úpravy

Bosch KAG93AIEP

Bosch KAG93AIEP recenze a test

Americká lednice side by side Bosch KAG93AIEP je vybavena pravděpodobně všemi současnými funkcemi a technologiemi, které u lednic můžete najít. Má velký objem lednice i mrazáku, chladnička nabízí 369 l a mrazák 191 litrů. Je tak vhodná i pro velké rodiny, které mají vysoké nároky na prostor i komfort.

V části mrazáku se nachází výrobník ledu, na dveřích je pak i výdejník, který je spojen s výdejníkem vody a celá tato část je podsvícená. V těchto místech se také nachází dotykové ovládání s displeji. Dveře do lednice jsou pak opatřeny vstupem do baru, který zároveň snižuje energetickou spotřebu lednice.

Samozřejmostí je funkce NoFrost a nechybí ani funkce SuperMrazení a SuperChlazení. Regulace teplot je oddělená a na nedovřené dveře, nebo zvýšenou teplotu upozorní optický i akustický signál. Výrobce k lednici dodává i praktické příslušenství, jedná se o připojovací hadici na vodu, zásobníky na vejde a misku na led s víkem.

Lepší energetická třída E, výdejník ledu a vody, barový vstup do lednice
Nic neshledáno

Concept LA8783

Concept LA8783 recenze a test

Čtyřdveřová americká lednice Concept LA8783 je výbornou volbou do menších, například panelových, bytů. Její šířka je jen 83 cm, hloubka 67 cm a na výšku má 190 centimetrů. Ve srovnání má menší hlučnost 40 dB (třída C) a průměrnou třídu energetické náročnosti F, která vychází z roční spotřeby energie 359 kWh.

Její zpracování sice nenabízí dávkovač vody nebo výrobník ledu, za to má však velmi velký objem obou jejích částí. Lednice nabízí prostor s objemem 340 litrů a mrazák pak objem 168 l. Jeho uspořádání však nemusí vyhovovat všem, řešen jen totiž 6 ti zásuvkami, z nichž ani jedna není velkých rozměrů a větší věci tak do mrazáku neumístíte.

Z technologií a funkcí nechybí nic, na co jste u amerických chladniček zvyklí. Přítomna je funkce Total NO FROST, která zamezuje námraze v lednici i mrazáku, programy Super frost a Super cool pro rychlé zvýšení výkonu nebo dotykové ovládání s displeji. Praktické je pak provedení Metal cooling, zadní stěna lednice je vyrobena z metalického materiálu, což má za důsledek efektivnější chlazení a úspornější provoz.

Dobrý poměr rozměry/objem, funkce Total NO FROST, konstrukce Metal cooling
Mrazák s více zásuvkami menší velikosti

Gorenje NRS9182VX

Gorenje NRS9182VX recenze a test

Dvoukřídlá lednice Gorenje NRS9182VX amerického typu nabízí dostatek prostoru, má dobrou energetickou účinnosti třídy E, velké množství funkcí i technologií a jako bonus dobrou pořizovací cenu. V podstatě lednici není co vytknout, v recenzích jen zazněla horší zkušenost s návodem na obsluhu, který nebyl zcela přesný.

Velkou výhodou oproti podobným typům je přívod vody řešený zásobníkem. Jeho objem je 4,5 litru a významně usnadňuje instalaci lednice, kdy přívod vody nemusíte řešit. Jak je tedy patrné, lednice má jak výrobník ledu, tak i dávkovač studené vody. Umístěn je v části mrazáku, který i přes to má velký objem 191 litrů a chladnička poté nabídne objem 371 l.

Technologii NoFrost Plus popisuje výrobce jako nejlepší na trhu, systém je umístěn přímo v mrazícím oddílu a zabraňuje efektivně námraze. Ionizovaný vzduch pak předchází vysoušení potravin a uchovává v nich vitamíny a minerály. Je dále vybavena ventilačním systémem MultiFlow 360°, má programy Eco a Holiday, držák lahví a pokročilé dotykové ovládání s displejem.

Zásobník na vodu, dobrý poměr cena/výkon, lepší energetická účinnost E
Méně přehledný manuál

LG GSX961NSAZ

LG GSX961NSAZ recenze a test

Americká chladnička LG GSX961NSAZ se řadí ke špičce současných modelů, tomu také odpovídá vyšší pořizovací cena, kvůli které si ji pořídí jen opravdoví nadšenci do nejnovějších technologií s náročnými požadavky. Spadá do energetické třídy F s roční průměrnou spotřebou 431 kWh elektrické energie, nabízí však velký prostor, objem chladničky činí 405 litrů a mrazák poskytne 196 l.

Na první pohled zaujme nápojový automat s dávkovačem ledu na jedné straně a na druhé velká černá plocha, která se po rozsvícení uvnitř lednice stane průhlednou. Jedná se o dveře ve dveřích (Door-in-Door technologie) a k rozsvícení dojde po poklepání na tuto část. Čelní panel také poskytuje intuitivní ovládání spolu s přehledným displejem.

Má nízkou hlučnost 39 dB a mrazící výkon 12 kg za jeden den. Kromě známe technologie NoFrost je vybavená také celou řadou dalších technologií, které všechny směřují k jedinému, perfektnímu uživatelskému komfortu. Je vybavena také funkcí LG Smart ThinQ a Wi-Fi rozhraním, díky kterému lze chladničku ovládat pomocí chytrých zařízení. Na LG lineární kompresor poskytuje výrobce rozšířenou záruku v době trvání 10 let, což je další velkou výhodou.

Unikátní dvířka Instaview Door-in-Door, nejnovější funkce, výrobník ledu, dávkovač vody, tichý chod, úsporný provoz a objem 601 litrů
Vyšší pořizovací cena, nenapojitelná na vodu (má integrovaný zásobník)

Hisense RS560N4AD1

Hisense RS560N4AD1 recenze a test

Americká lednice side by side Hisense RS560N4AD1 nabízí především velmi dobrý poměr cena/výkon, atakuje ceny běžných lednic s mrazákem, přitom si zachovává stále punc unikátnosti. Spotřebitelům nabídne velký objem lednice (266 l) i velký objem mrazáku (175 l). Jako na průměrnou pak lze nahlížet na energetickou náročnost se spotřebou energie 360 kWh za rok a třídou F.

Hlučností ve třídě D se také neřadí mezi špičku, i přes to ji však s hlučností 42 dB mnozí recenzenti hodnotí jako tichou. Se šířkou 83,2 cm a hloubkou 62,3 cm se vejde i do menších bytů, kde vynikne minimalistickým designem. Uvnitř mrazícího i hladícího prostoru se nachází velké množství polic, které se nachází i na obou křídlech dveří.

Má funkci NoFrost i funkce rychlého mrazení/chlazení v mrazáku a chladničce. Uvnitř výrobce umístil moderní LED osvětlení a rovněž minimalistické ovládání, na které lze nahlížet jako na jedinou drobnou nevýhodu. Umístěno je uvnitř chladící části, není velké a nemá display, funkčně mu však ničím potřebným nestrádá.

Výborný poměr cena/výkon, minimalistický design, moderní funkce a technologie
Vnitřní menší ovládací panel

Siemens KA90DVI30

Siemens KA90DVI30 recenze a test

Dvoukřídlá lednice Siemens KA90DVI30 určitě nezklame svými funkcemi. Umožní připojení na vodu, a tak využívat výdejník. Též nabídne i výrobník ledu. O lepší parametry s ohledem na výkon se starají funkce označené jako super chlazení a super mrazení.

Celkový vnitřní objem daného modelu je 533 litrů. Hlavní část pokrývá chladicí sekce, která disponuje objeme o velikosti 370 litrů. Ta disponuje kvalitní nofrost technologií. Druhá část patří mrazáku, který je velký 163 litrů a má 5 oddělených prostorů. Jeho výkon je skvělých 11 kg/24 h. V případě poruchy uchová potraviny zmrzlé po dobu 4 hodin, což je určité negativum tohoto modelu.

Přes své vlastnosti si nadále zachovává celkově nízkou spotřebu. Součástí konstrukce je i vnitřní systém multiAirflow, nebo vnější displej s označením touchControl.

Nízká spotřeba, beznámrazová lednice, výkon mrazáku
Nemá prázdninový režim

Samsung RS67N8211B1/EF

Samsung RS67N8211B1/EF recenze a test

Tichá americká lednice Samsung RS67N8211B1/EF zaujme už svým vzhledem. Tato side by side lednice má totiž stylovou černou barvu, která jí dodává na celkové eleganci. Nadchne však i svými parametry. Primárně těmi úspornými, jelikož spadá do energetické třídy F. Při nepřetržitém provozu je možné počítat se spotřebou jenom 410 kWh/rok.

Dobrým parametrem je také nízká hlučnost o hodnotě 38 dB, stejně jako třeba vnitřní LED displej se stylovou modrou barvou. Pro uchování potravin je k dispozici objem 609 litrů, což ukazuje, že tento model není rozhodně nijak malý. Objem 407 je určený pro sekci chlazení a samotný mrazák disponuje velikostí objemu 202 litrů.

Nechybí zde dávkovač vody, a k dispozici je rovněž výrobník ledu. Praktickou funkcí je i takzvaný prázdninový režim. Díky invertorovému kompresoru je navíc zajištěn i kvalitní výkon.

Velký objem, nízká spotřeba, stylový design
Bez ochrany proti otiskům prstů

Nejprodávanější americké lednice

Nejprodávanější americké lednice na trhu jsou ty od značek: Samsung, LG, Hisense, Gorenje. Oblíbené a kvalitní jsou také Whirlpool, Concept a Haier. Nejlevnější americké lednice pořídíte už od 15 000 Kč.

Jak vybrat americkou lednici

Americká lednice je produkt, který se hodí hlavně do větších domácností. Konstrukce je spojena s řadou možností. Naprostou klasikou jsou dvoudveřové americké lednice, které mají jednu část určenou na chlazení a druhou na mrazení. Existovat však mohou 3, nebo také čtyřdveřové americké lednice, kde je mrazák umístěný ve spodní části.

Velikost vnitřního objemu

Oproti klasickým modelům je americká lednice typická tím, že má velký objem. Ten celkový se udává ve stovkách litrů. Ty nejlepší modely na trhu mohou disponovat i objemem 600 litrů, ovšem pozor na to, že jde o hodnotu celku. Při výběru je třeba zohlednit velikost jednotlivých částí. Mrazáky jsou obvykle velké tak, že mají objem 100 – 200 litrů, zatímco u chladicí části se objemy pohybují v rozmezí 200 – 400 litrů.

Dávkování vody a ledu

Moderní americké chladničky mohou být i takzvaným automatem na vodu. Mohou mít integrovaný dávkovač vody, ale i dávkovač ledu. Jednodušší modely mají nádoby, ze kterých lze danou tekutiny v tekutém i pevném skupenství získávat. Propracovanější pak umožní napojení na klasický rozvod vody v domácnosti. Stejně tak mají i vlastní integrovaný výrobník ledu.

Vlastnosti mrazáku

Ten by měl nabídnout možnost udržet potraviny dlouhou dobu čerstvé. Hlavním parametrem při výběru je to, aby měla americká lednička dostatečný výkon. Ten je udáván jako kombinace kilogramů, které zvládne za 24 hodin zmrazit. Méně výkonné modely jsou spojeny s hodnotami okolo 5 kg/24 hodin. U těch nejlepších je možné mluvit o hodnotách kolem 15 kg/24 h.

S kvalitou mrazáku souvisí také hvězdičkové označení. Standardem by měly být 3 až 4 hvězdičky. Pojí se s možnou minimální teplotou, a tedy možností uchovávat potraviny zmrazené po delší dobu. Také je důležitá doba skladování při poruše, která by měla být co možná nejdelší. U horších modelu je to okolo 4 – 5 hodin, u dobrých i 10 – 15 hodin.

Spotřeba

Americké lednice jsou obecně více energeticky náročné. Spotřeba se v závislosti na modelu může pohybovat i na nižších stovkách kWh za rok provozu. Dobrým vodítkem je energetický štítek, který naznačuje konkrétní energetickou třídu, která je od A do G. Chladničky spadající do kategorie E, D a více jsou nejvíce úsporné a výrazně dražší.

Funkce

Kvalitní americké lednice mohou mít řadu inovativních funkcí. Je to nofrost, která eliminuje námrazu, může to být nulová zóna pro lepší čerstvost, funkce pro zajištění čerstvého vzduchu a vůně, ale třeba i ionizátor. Nechybí různá antibakteriální provedení, možnost super chlazení nebo super mrazení, či vlastnost jednoduché diagnostiky.

4.5/5 - (24 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.