Auto-moto,

Alkohol testery: Test a recenze 8 nejlepších

Alkohol za volant nepatří. Na tom se pravděpodobně shodnou všichni rozumní a zodpovědní lidé, kteří se účastní silničního provozu, ať již přímo jako řidiči, tak jako pasažéři. Smutná statistika říká, že při každé čtvrté autonehodě v Evropě hraje roli právě alkohol.

Řízení pod vlivem alkoholu je jak v České republice, tak i ve světě tvrdě trestáno a pokuty se mohou šplhat až do výše 50 tisíc Kč, nebo několika tisíc euro, co je však důležitější, při řízení pod vlivem alkoholu naprosto zbytečně hazardujete s životem svým, svých blízkých a kohokoliv, kdo se na silnici pohybuje. Alkohol tester je malé zařízení, které zodpovědného řidiče včas varuje, aby v případě zbytkového alkoholu za volant nesedal a měl by být povinnou výbavou každého šoféra.

U nás v ČR platí nulová tolerance alkoholu. Na západ od nás však nejsou pravidla tak přísná a ve velké části Evropy lze jezdit s alkoholem v krvi až do 0,5 promile, ve Velké Británii až 0,8 promile alkoholu v krvi. Již při půl promile alkoholu v krvi je však riziko dopravní nehody dvakrát vyšší. S Jedním promile 7 x vyšší a při 1,2 promile, což odpovídá čtyřem pivům, je riziko nehody vyšší dokonce dvanáctkrát.

Kromě vysoké finanční pokuty se při vyšší hladině alkoholu v krvi jedná nikoliv pouze o přestupek, ale rovnou o trestný čin s podmínečným odnětím svobody, odebráním řidičského oprávnění a tedy zákazu řízení. Stále se domníváte, že se tento hazard vyplatí? Před těmito problémy vás zachrání zodpovědné chování a kvalitní tester alkoholu.

Při výběru alkohol testeru je dobré znát základní charakteristiky tohoto produktu a nevyplatí se šetřit. V našem nákupním rádci najdete dostatek informací, jaký měřič alkoholu vybrat a jaké jsou možnosti. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší alkohol testery a jejich recenze.

Nejlepší alkohol testery – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších alkohol testerů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTyp čidlaČas přípravy k měřeníOdchylka měření 
V-NET AL-2500 recenze a testV-NET AL-2500Polovodičové20s15%
V-NET AL 9000 Lite recenze a testV-NET AL 9000 LiteElektrochemické20s5%
Compass AlcoZero recenze a testCompass AlcoZeroElektrochemické35s-
V-NET AL 5500 recenze a testV-NET AL 5500Polovodičové30s10%
CNR Dräger Alcotest 3000 recenze a testCNR Dräger Alcotest 3000Elektrochemické30s5%
V-NET AL-6000 recenze a testV-NET AL-6000Polovodičové20s10%
V-NET AL-7000 recenze a testV-NET AL-7000Polovodičové20s10%
V-NET DA 7100 recenze a testV-NET DA 7100Elektrochemické18s5%

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 V-NET AL-2500V-NET AL 9000 LiteCompass AlcoZeroV-NET AL 5500CNR Dräger Alcotest 3000V-NET AL-6000V-NET AL-7000V-NET DA 7100
Napájení2 x AA2 x AAA2 x AAA2 x AA2 x AA2 x AA2 x AA2 x AAA
Rozsah měření0,0 - 4,0 ‰0,0 - 4,0 ‰0,0 - 4,0 ‰0,0 - 4,0 ‰0,0 - 5,0 ‰0,0 - 4,0 ‰0,0 - 4,0 ‰0,0 - 5,0 ‰
Životnost baterií (cyklů)200500-30015002002001500
Doba regenerace15s15s22s30s30s15s30s-
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 alkohol testerů

V-NET AL-2500

V-NET AL-2500 recenze a test

Alkohol tester V-NET AL-2500 patří mezi nejprodávanější modely měřičů alkoholu vůbec. Jedná se o kompaktní lehký přístroj, který se vejde do každé kabelky či tašky a vy jej tak můžete mít kdykoliv po ruce. Jeho cílová skupina jsou občasní uživatelé, kteří si chtějí být jisti před jízdou nulovou přítomností alkoholu v těle. Hmotnost je pouhých 85 gramů a samozřejmostí je CE certifikace.

V těle měřiče najdeme polovodičové čidlo a s tím se tedy pojí veškerá pozitiva a negativa tohoto alkohol testeru. Čas k nahřátí čidla a přípravy k měření je 20 sekund, reakční doba 4 sekundy a doba regenerace, než je možné měření opakovat, je 15 vteřin. Provozní teplotu výrobce udává od + 10 do +40 °C, není tedy vhodné jej nechávat trvale ležet v autě, kde jsou teploty často mnohem vyšší i nižší.

Alkohol tester dokáže měřit v rozptylu 0 – 4 promile alkoholu a to s přesností na 15%. Dvě alkalické baterie velikosti AA a napětí 1,5 V vystačí až na 200 měření, což je pro tento typ testeru naprosto v pořádku hodnota. Samotný senzor má životnost kolem 2000 mření a je dobré jej kalibrovat minimálně každý rok, nebo po přibližně pěti stech měřeních.

Kompaktní rozměry, nízká pořizovací cena, bez náustkový systém
Méně přesné měření

V-NET AL 9000 Lite

V-NET AL 9000 Lite recenze a test

Alkohol tester V-NET AL 9000 Lite patří k těm nejlepším měřičům alkoholu, které si můžete za rozumné peníze pořídit pro běžné osobní používání. Bez obav však zvládne i náročnější provoz, například ve firmách, či flotilách profesionálních řidičů. Bylo použito elektrochemické čidlo a sním je tedy kvalita měření předem zaručena.

Tester alkoholu dostanete v bytelném kufříku, včetně několika náhradních náustků. Fuel Cell Senzor dokáže přesně pracovat s odchylkou pouze 5% a provozní časy dosahují také dobrých hodnot – příprava měření zabere 20s, čas reakce 5s a znovu lze provádět měření po regeneraci, která trvá 15 sekund. Dvě AAA baterie mají životnost až 500 měření a rozsah měřícího čidla je od 0 – 4 promile.

V závislosti na intenzitě používání by se měl tester nechávat kalibrovat alespoň jednou za půl roku, pokud chcete mít jen ty nejlepší výsledky. Tester vypadá elegantně a je snadno ovladatelný, na jeho přední straně je umístěn dobře čitelný display. Praktická funkce je počítadlo provedených měření, které vám usnadní zjistit dobu vhodnou ke kalibraci. Jako velké plus bereme také provozní teplotu, která má rozsah od -50 do 400°C, můžete jej mít tedy neustále odložený ve vašem voze.

Profesionální použití, elektrochemické čidlo, robustní kufřík
Méně přehledný návod k obsluze, vyšší pořizovací cena

Compass AlcoZero

Compass AlcoZero recenze a test

Jestliže se nechcete spoléhat na méně přesné polovodičové alkohol testery a zároveň se vám nechtějí investovat větší prostředky do kvalitních přesných měřičů, je zde pro vás alternativa nesoucí název Compass AlcoZero. Tento alkohol tester je totiž vybaven elektrochemickým typem čidla a patří k nejlevnějším modelům tohoto typu. Jeho rozměry jsou kompaktní a hmotnost příjemně nízká, vejde se tedy téměř všude, aniž by zabíral hodně místa.

Je osazen signálními LED diodami a přehledným červeným displejem. Breathlyzer, jak se někdy alkohol měřičům říká, je napájen dvěma AAA bateriemi a dokáže zobrazovat hladinu alkoholu v krvi v rozmezí od 0 do 4 promile. K dechové zkoušce se používají náustky a měřič si vezme pouze takové množství vzduchu, který potřebuje.

Jako jeden z mála testerů je vybaven samo diagnostickým systémem, který vyhodnocuje okolní prostředí. Díky němu dle výrobce není třeba tester kalibrovat. Výrobce bohužel neuvádí důležitý parametr odchylku měření, dle použitého čidla by se však měla pohybovat maximálně kolem 5%. Tester se zahřeje za 15 – 35s, odezvu má 3 – 22s a regenerace zabere 22 sekund.

Signální LED diody, jeden z nejlevnějších testerů s elektrochemickým čidlem
Výrobce neuvádí důležitý parametr odchylky měření

V-NET AL 5500

V-NET AL 5500 recenze a test

Polovodičový alkohol tester V-NET AL 5500 se stal na základě hodnocení spotřebitelů produktem roku ve své kategorii. Patří rovněž k nejprodávanějším modelům vůbec. Jedná se o finančně dostupný osobní měřič alkoholu v krvi, který by jako základ neměl chybět žádnému řidiči, pro orientační zjištění zbytkového alkoholu. Jde o náustkové provedení, kterých je v základním balení pět.

Pro co největší přesnost by si měl uživatel brát před každým měřením náustek nový. Polovodičové čidlo je náchylné ke zkreslení jinými látkami, takže především z tohoto důvodu. Provozní teplota je lepší, než u přímých konkurentů a to -10 až + 50 stupňů celsia. I tak tedy není vhodné jej ale nechávat celoročně ve voze. Výrobce doporučuje každý půl rok kalibraci, a pokud je používání časté, je dobré tento termín dodržovat.

Čas přípravy k měření je 30 sekund, reakční doba 5 sekund a znovu lze měřit po regeneraci da další půl minuty. Baterie se používají dvě běžné alkalické AA, se kterými zvládne alkohol tester až 300 měření s odchylkou do 10%. Zařízení automaticky počítá provedená měření, což je velice praktická věc.

Ocenění produkt roku, nejprodávanější polovodičový alkohol tester
Vhodný na osobní použití, kalibrace pravidelně každých 6 měsíců

CNR Dräger Alcotest 3000

CNR Dräger Alcotest 3000 recenze a test

Jestliže nechcete žádné kompromisy a pořizovací náklady pro vás nejsou směrodatným faktorem, neměl by vaší pozornosti uniknout alkohol tester CNR Dräger Alcotest 3000. Obdobné měřiče alkoholu od tohoto výrobce používá i policie, což je tedy zárukou, že tyto měřiče je to nejlepší, co můžete na trhu pořídit. Bohužel tomu odpovídá i vyšší cena, která je však vykoupena stoprocentní kvalitou a nejlepšími možnými výsledky u přenosných testerů alkoholu.

Měřič Dräger Alcotest 3000 je osazen dvěma standardními alkalickými AA bateriemi, které na jednu sadu zvládnou až 1500 měření, pro srovnání je to až třikrát více, než dokáží jiné modely. Alkohol tester je tak určen buď pro nadšence, nebo pro firmy, dopravní společnosti, akce a podobně. Snese velmi náročné zacházení, kvalitu dokazuje mimo jiné i hmotnost 195 gramů, tedy násobně více než konkurenční modely.

Velký přehledný display zobrazuje i text, takže se se zařízením velice pohodlně a obratně pracuje. Kromě informací na display je provoz doprovázen akustickými signály a barevnými LED diodami. Odchylka měření má hodnotu pouze 5%, čas přípravy k měření je 30 sekund a použité čidlo je samozřejmě elektromechanické. V balení jsou tři náhradní náustky, poutko na ruku a praktická pohotovostní brašna.

Naprosto spolehlivý alkohol tester, používá Policie, až 1500 měření, podsvícený display
Vyšší pořizovací cena, hmotnost 195 g

V-NET AL-6000

V-NET AL-6000 recenze a test

Mezi spotřebiteli velice oblíbený alkohol tester V-NET AL-6000 má vysoce přesné polovodičové čidlo, které dokáže měřit hladinu alkoholu v krvi od 0 – 4 promile. Přehledný display je umístěn na přední straně zařízení hned nad ovládacím tlačítkem. Je kompaktní, přesný a spolehlivý. Je vhodný pro osobní používání všude tam, kde si nemůžete dovolit zbytkový alkohol, tedy především za volantem, nebo v zaměstnání.

Dle slov výrobce je senzor rychle zahřátý a stačí mu krátká doba regenerace. Toto vyjádření hodnotami znamená čas přípravy k měření v délce 20 sekund, reakční doba 4 sekundy a doba regenerace 15s. Mírně zamrzí relativně omezený teplotní pracovní rozsah, který je pouze +10 až +40 stupňů celsia. Trvalému umístění měřiče v autě se tedy pro jistotu vyhněte.

Alkohol tester V-NET AL-6000 je napájen dvěma alkalickými AA bateriemi, na které zvládne provést až 200 měření. Přesnost takového měření je relativně dobrá a to s odchylkou do 10%. Kalibraci výrobce doporučuje provádět po 6 měsících, nebo po dovršení 500 měření. Životnost polovodičového čidla je stanovena na 3000 měření a po konci jeho životnosti se nechá vyměnit.

Praktické pouzdro na opasek, kvalitní provedení
Polovodičový senzor se všemi jeho vlastnostmi

V-NET AL-7000

V-NET AL-7000 recenze a test

Pokročilým alkohol testerem s polovodičovým čidlem je model AL-7000 od renomovaného výrobce V-NET. Díky kvalitním komponentům je určen jak pro osobní potřebu, tak i profesionální používání ve firmách a podobně. Napájen je dvěma alkalickými AA bateriemi a měřitelný rozsah hladiny alkoholu je od 0 – 4 promile. Jedná se o náustkové provedení testeru s 5 kusy náustků v balení.

Měřič alkoholu V-NET AL-7000 je přesný, spolehlivý, elegantní a snadno ovladatelný. Je vybaven úsporným přehledným displejem, který dokáže zobrazit i celkový počet uskutečněných měření. Kromě této funkce kontroluje také množství vdechnutého vzduchu a nadávkuje si přesně také, jaké pro spolehlivé vyhodnocení potřebuje. Senzor po konci jeho životnosti lze snadno vyměnit pouze uživatelem.

Co moc alkohol testerů nemá, je speciální napájecí konektor pro napájení zařízení přímo z automobilu. Životnost baterií je 100 – 200 měřících cyklů, poté je nutné dát baterie nové. Přesnost měření má odchylku do 10% a kalibraci výrobce doporučuje při běžném každých 6 – 12 měsíců. Pyšní se rovněž certifikáty CE a ČMI.

Cigaretový napájecí JACK pro použití v autě, počítadlo měření
Delší kalibrace a regenerace čidla

V-NET DA 7100

V-NET DA 7100 recenze a test

Alkohol tester V-NET DA 7100 patří mezi finančně dostupné elektrochemické měřiče alkoholu v krvi. Pokročilý typ měřícího čidla dává výsledkům jistotu a výsledek je velmi přesný. Odchylka činí pouze 5% a měřitelný rozsah má tento přístroj od 0 do 5 % promile. Napájení probíhá alkalickými AAA bateriemi, které vydrží až na 1500 měření, což je oproti jiným modelům velice slušný počet.

Měřič alkoholu V-NET DA 7100 je velmi příjemný i po uživatelské stránce, má podsvícený display, který je dobře přehledný a ovládání probíhá snadno a intuitivně. Měřič má nastavitelné jednotky měření, hlídá si délku foukání a sílu foukání. Díky těmto dovednostem je velice přesný. Zamrzí provozní teplota, která je běžných 0 stupňů celsia až +40 °C.

Čas přípravy k měření je pouze 18 vteřin a reakční doba do 10 sekund. Bohužel výrobce neuvádí dobu regenerace, nezbývá než se tedy řídit konkurenčními modely a odhadnout ji – vždy platí čím delší doba regenerace, tím lepší. V balení dostanete 6 kusů náustků, pouzdro a řemínek na ruku. Kromě počítadla měření, které je vhodné pro přehlednost s ohledem na kalibraci, se umí alkohol tester také sám vypnout, čímž vám šetří baterie. Je jej také možné napájet přímo z auta pomocí speciálního konektoru.

Rozsah měření 0 – 5% promile, podsvícený display, počítadlo
Omezená provozní teplota, nedohledatelná doba regenerace

Nejprodávanější alkohol testery

Nejprodávanější alkohol testery na trhu jsou ty od značek: Sencor, AlcoForce, V-net, Alkohit. Vyhledávané jsou rovněž kvalitní testery Dräger Alcotest.

Jak vybrat alkohol tester

Před pořízením měřiče alkoholu byste měli vědět, pro jaké účely zařízení pořizujete a jak často jej budete používat. Kupujete alkohol tester do firmy, kde bude v provozu několikrát denně? Pořizujete si tester alkoholu pro osobní potřeby k měření alkoholu v těle po víkendových oslavách a veselicích? Pro oba případy jsou vhodné odlišné měřiče. Základní rozdělení je podle použitého typu čidla. Dále se rozliší parametry jako odchylka měření, doba přípravy k měření, doba regenerace, nebo doba zobrazení výsledku. Za pozornost také stojí životnost baterií, nebo doba, po které je potřeba přístroj znovu nechat kalibrovat.

Typ čidla alkohol testeru

Polovodičové

Polovodičovými čidly jsou osazeny všechny levnější alkohol testery. Čidlo se při provádění testu zahřeje na 300 °C a následně detekuje plynný ethanol, dle jeho koncentrace se mění odpor a vyhodnocuje se úroveň alkoholu. Tento typ čidla se nechá snadno zmást cigaretovým kouřem, žvýkačkami, zubní pastou či energetickými nápoji. Mají podstatně menší přesnost, životnost čidla je menší a vybitější baterie mohou negativně ovlivňovat výsledné měření. Rovněž díky zahřívání vydrží baterie méně cyklů. Kalibrace je vhodná po 6 měsících, nebo 200 – 300 měřeních. Polovodičový alkohol tester je vhodný pro občasné používání a výhradně pro osobní účely.

Elektrochemické

Tester alkoholu s elektrochemickým čidlem je výrazně pokročilé zařízení a díky masivnější produkci testerů osazených tímto se snížila i výsledná pořizovací cena na rozumnou úroveň, leckdy srovnatelnou s polovodičovými měřiči. Jednotka nasaje přesně daný objem vzduchu do čidla, kde se ethanol přemění na elektrický proud a podle množství vyrobeného proudu se určí množství alkoholu. Přesnost měření je násobně vyšší, senzor není citlivý na jiné chemické látky a vybíjející se baterie nemá na výsledek měření žádný vliv.

Baterie vydrží déle, kalibrace je vhodná provádět po cca 600 měřeních, nebo po 12 ti měsících. Alkohol testery s elektrochemickým čidlem jsou vhodné pro časté profesionální použití, najdeme je například ve výbavě policistů. Dále jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí mít co nejpřesnější výsledek měření, na který se mohou spolehnout.

Napájení a rozsah měření

Napájení v naprosté většině případů probíhá alkalickými bateriemi a to buďto dvěma AA bateriemi, nebo dvěma AAA bateriemi. V závislosti na typu použitého čidla se následně mění počet cyklů, po které baterie vydrží měřit. U polovodičových testerů je to 200 až 300 měřících cyklů, v případě měřičů elektrochemických 500 – 1500 cyklů.

Rozsah měření je nejčastěji od 0% do 4% promile, lepší alkohol testery mají horní hranici posunutou až na 5% promile. Display většinou zobrazuje naměřenou hladinu alkoholu v dechu a také převedenou úroveň alkoholu v krvi. Některé modely jsou opatřeny výstražným zvukovým signálem, případně světelnými signálními diodami.

Čas přípravy k měření a odchylka měření

Po zapnutí u každého alkohol testeru nějaký čas trvá, než se čidlo zahřeje, nebo zinicializuje pro kvalitní a přesné měření. Tuto dobu výrobci uvádějí pod parametrem čas přípravy k měření. Doba se pohybuje v závislosti na konkrétních modelech od zhruba 15 vteřin, až po 35 vteřin.

Odchylka měření patří k těm důležitějším parametrům. Polovodičové jsou vždy méně přesné a výrobci udávají odchylky do 15%. V praxi se však můžete setkat s odchylkou až 20%, nehledě na to, že polovodičové čidlo se nechá lehce zmást rušivými chemickými prvky. Toto vše odpadá u alkohol testerů, které jsou osazeny elektrochemickým čidlem. V tomto případě se bavíme nejčastěji o odchylce do 5%, maximálně však 10%.

Doba regenerace a čas reakce

Po každém jednotlivém měření je nutnost určitý čas vyčkat, než budete provádět měření další. Čidla se musí vyčistit, znovu zinicializovat tak, aby bylo další měření nezkreslené a přesné. Regenerace se pohybuje od 15 sekund až do 30s a doporučuje se vyčkat i déle. Čas reakce pak není nic jiného než doba, za kterou vám tester vyhodnotí výsledek měření, ten bývá zobrazen v řádech sekund.

Jak používat alkohol tester?

Alkohol tester by se nikdy neměl používat bezprostředně po požití alkoholu, nebo během kouření. První měření je vhodné až po 15 – 20 minutách po poslední skleničce. Doporučuje se obecně také nežvýkat, nekouřit a nekonzumovat zmíněný čas žádné potraviny a sladké nápoje. Bezprostředně před měřením je ještě vhodné si dutinu ústní vypláchnout čistou vodou. Důležité je rovněž nezapomínat na pravidelnou kalibraci, tak, jak je stanovena výrobcem.

4.5/5 - (29 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.