Zahrada,

Nejlepší akumulátorové sekačky | Recenze, test aku sekaček 2021

Akumulátorová sekačka na trávu je v podstatě kompromisem mezi benzínovou a elektrickou sekačkou. Pokud nestojíte o spalovací motor například kvůli hluku a údržbě, zároveň však nechcete tahat napájecí kabel a být omezení jeho dosahem, je tento typ travní sekačky optimální volbou. Jak už dokládá samotný název, aku sekačka je poháněna elektřinou, jejímž zdrojem však není přímo vaše zásuvka, ale baterie neboli akumulátor.

Nízká hmotnost, mobilita a možnost sečení prakticky kdekoliv jsou hlavní výhody, kterými akumulátorová rotační sekačka disponuje. Podobně jako ta elektrická, nemá problém se svažitým terénem a samotné sekání může zpříjemnit funkcí pojezdu nebo mulčování. Aku sekačky jsou primárně určené pro klasické zahrady jak u domu, tak v koloniích. Hlavním omezením je totiž doba provozu na akumulátor, tudíž nemůže plně konkurovat benzínové sekačce.

Konkrétní výběr by měl být uzpůsoben jak parametrům spojený se sekáním, tak kapacitě a době nabíjení baterie. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší akumulátorové sekačky a jejich recenze.

Nejlepší akumulátorové sekačky na trávu – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších aku sekaček z testů a hodnocení pro rok 2021.

Porovnání parametrů

 Bosch Rotak 430 LI ErgoFlexGreenworks G40LM41VeGA 46 S ECOMakita DLM431PT2Greenworks GD60LM46SPBosch Rotak 32 LI ErgoFlexEinhell GE-CM 33 Li KitBosch Rotak 43 LI ErgoFlexEinhell GE-CM 43 LI M KitMakita DLM380Z
MulčováníNeAnoNeNeNeAnoNeNeAnoNe
Velikost pozemku1200 m2800 m2800 m21200 m21200 m2200 m2200 m21200 m2400 m2400 m2
Výška sečení20-70 mm20-70 mm25-75 mm20-75 mm15-80 mm30-60 mm25-65 mm20-70 mm25-75 mm20-75 mm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 aku sekaček

Bosch Rotak 430 LI Ergo Flex

Bosch Rotak 430 LI ErgoFlex recenze a test

Akumulátorová sekačka Bosch Rotak 430 LI Gen4 Ergo Flex zaujme už tím, že součástí balení není jenom jeden akumulátor, ale hned 2. A to s velmi dobrými parametry, jako je napětí 2 V a celková kapacita o hodnotě 2,0 Ah. V případě vybití jednoho stačí vložit druhý a pokračovat v práci. Samotná doba dobíjení není dlouhá a činí jenom 70 minut.

Zaujmou i klasické parametry, spojené se sečením. V první řadě se jedná o šíři záběru, která činí 43 centimetrů. Té odpovídá i celkově dostatečně velký koš na posekanou trávu. Jeho objem je 50 litrů. Samozřejmá je nastavitelná výše sečení, v rámci 6 stupňů. Ty umožní sekat na výšku 20-70 mm.

Součástí konstrukce jsou i praktické hřebeny na trávu nebo rukojeť nesoucí označení Ergoflex, což je spojeno s pohodlným držením. Dále nelze opomenout třeba ochranu proti přetížení, přičemž celková váha činí 14,5 kilogramů.

2 akumulátory, rychlé nabíjení, rukojeť Ergoflex
Absence pojezdu

Greenworks G40LM41

Greenworks G40LM41 recenze a test

Aku sekačka Greenworks G40LM41 nenabídne jenom možnost sekat trávu. Disponuje také funkcí mulčování, což napomáhá k lepší kvalitě tvárníku. Je určená hlavně na pozemky okolo 800 metrů čtverečních. Tomu odpovídá také šíře záběru, která je 40 centimetrů. Nechybí praktický koš na trávu, který jí pojme průměrných 50 litrů.

Balení je bez baterií. Ty lze využít buď ve variantě 40V 2Ah, nebo ve variantě 40V 4Ah. Dlouhý provoz zajistí kvalitní motor, ale i nůž vyrobený z lehkých slitin. Díky LED ukazateli je možné snadno zjistit, kolik energie v baterii ještě zbývá.

Sekat je možné v celkem 5 pozicích, a to od výšky 20, až po výšku 70 milimetrů. Dále je možné výškově nastavit i řídítka, pro pohodlný úchop. Ty lze také plně složit. Podvozek sekačky je vyrobený z odolného plastu. Její celková váha činí 18 kilogramů.

LED indikátor, funkce mulčování, nůž z lehkých slitin
Vyšší váha

VeGA 46 S ECO

VeGA 46 S ECO recenze a test

Akumulátorová sekačka s pojezdem VeGA 46 S ECO zaručeně splní očekávání i náročnějších zájemců. Právě díky pojezdu je zajištěna snadná práce a celková manipulace s tímto modelem, jehož váha je 30 kilogramů. Ta je důsledek celkové velikosti, ale i toho, že je použita výhradně kvalitní ocel.

Tento model zaujme motorem o výkonu 1 800 W, který je poháněný akumulátorem Li-Ion 80V. Součástí je také rychlonabíječka. Dále zaujme konstrukční řešení využívající kuličkových ložisek, nebo různě velkých předních a zadních kol.

Model je určený na plochy okolo 800 metrů, kde určitě využijete dobrý záběr, který činí 46 cm. Posekaná tráva míří do sběrného koše, který má objem velmi dobrých 70 litrů, což odpovídá předchozím parametrům. V případě potřeby nastavení výšky sečení je k dispozici rozmezí od 25 mm, až po 75 mm.

Pojezd, rychlonabíječka, velký sběrný koš
Vyšší váha, bez mulčování

Makita DLM431PT2

Makita DLM431PT2 recenze a test

Aku sekačka bez pojezdu Makita DLM431PT2 zaujme tím, že součástí samotného balení je dvojice akumulátorů Li-ion 18V. jeden tak může pohánět sekačku a druhý se může mezitím nabíjet, a to s pomocí dvojité rychlonabíječky nesoucí označení DC18RD. Ta umožní nabíjet obě baterie najednou.

Unikátem konstrukce je technologie XPT, díky které lze sekačku používat v prašném i vlhkém prostředí. Také zaujme velmi tichým chodem, ale i tím, že má indikátor naplnění koše. Nechybí ani ergonomicky tvarovaná rukojeť. Vzhledem ke kvalitě je třeba počítat s hmotností, která činí 18 kilogramů.

Konstrukce nabídne šířku sekání o hodnotě 43 centimetrů. Pracovní výška je nastavitelná hned v celých 13 polohách. Nejnižší je 20 milimetrů a nejvyšší 75 milimetrů. Posekaná tráva míří do sběrného koše s kapacitou dobrých 50 litrů. Vhodná je tak i pro větší pozemky.

2 akumulátory, dvojitá rychlonabíječka, technologie XPT
Údajně trochu hlučnější

Greenworks GD60LM46SP

Greenworks GD60LM46SP recenze a test

Aku sekačka s pojezdem Greenworks GD60LM46SP má hmotnost 26 kilogramů, což však při manipulaci nijak výrazně nevadí, jelikož v takovém případě je možné využít praktického pojezdu. Dodávána je bez baterií, a tak má majitel možnost dokoupit variantu s kapacitou 2Ah nebo 4Ah. Od toho se odvíjí i doba výdrže, která je 15, respektive 30 minut.

Během sečení zaujme možnost nastavit až 7 pozic souvisejících s výškou. Ta může začínat už na 15 milimetrech a končit na 80 mm. Dále zaujme záběr ve výši 46 centimetrů. Tím se tento model hodí i na větší plochy okolo rozlohy 1 200 metrů čtverečných.

Posekaná tráva nemusí mířit jenom do koše, o dobrém objemu 55 litrů. Lze využít i funkci mulčování – tedy rozsekání na malé kousky a ponechání na trávníku. Odolnost zajistí ocelové provedení a ergonomii plně složitelná řídítka.

Pojezd, mulčování, 7 pozic výšky trávy
Bez baterie a nabíječky

Bosch Rotak 32 LI Ergo Flex

Bosch Rotak 32 LI ErgoFlex recenze a test

Akumulátorová rotační sekačka Bosch Rotak 32 LI Ergo Flex je svou konstrukcí vhodná spíše na menší plochy, okolo 200 metrů čtverečných. Je to dáno i tím, že je dodávána s jedním akumulátorem. Může se jednat o model 36V 2.0 Ah, popřípadě o variantu s větší kapacitou, s označením 36V 2.0 Ah, která přináší delší výdrž.

Doba nabíjení vybitého akumulátoru se odvíjí od jeho typu. Je okolo 70, respektive 140 minut. Z dalších parametrů je třeba upozornit a rukojeť Ergoflex, která se dobře drží, na hřebeny na trávu, nebo na držadlo pro přenášení. To je díky váze 9,8 kilogramů hračkou.

Sečení lze realizovat v záběru 32 centimetrů, který celkem odpovídá konstrukci a určení sekačky. To stejné je možné říci o koši, který má objem 31 litrů. Výšku sečení je možno nastavit v rámci 3 poloh, a zvolit tak výšku v rozmezí 30-60 milimetrů.

Krátká doba nabíjení, rukojeť Ergoflex, nízká váha
Malé provedení

Einhell GE-CM 33 Li Kit

Einhell GE-CM 33 Li Kit recenze a test

Aku rotační sekačka Einhell GE-CM 33 Li Kit je určená spíše na menší plochy, okolo 200 metrů čtverečných. Čím však zaujme, to je systém Power-X-Change, který zajišťuje kompatibilitu akumulátoru nejenom se sekačkou, ale také s jiným nářadím, což podporuje celkovou všestrannost.

K dispozici jsou hned 2 akumulátory, a to typu Li-Ion, které mají parametry 18 V a kapacitu 2 Ah. Po vybití se připojí na nabíječku, kde se nabíjejí zhruba 2,5 hodiny. I když jde o sekačku bez pojezdu, tak díky hmotnosti 14,5 kilogramů není nijak velký problém s jejím tlačením a celkovou manipulací.

Že jde o řešení spíše menší jasně dokládá hlavně šíře záběru, která činí 33 centimetrů. Posekaná tráva míří do koše o celkovém objemu 30 litrů. Konstrukce je vyrobena z plastu, což přispívá k nižší váze, ale zároveň se není nutné obávat celkové odolnosti této sekačky.

Systém Power-X-Change, dobrá váha
Delší doba nabíjení

Bosch Rotak 43 LI Ergoflex

Bosch Rotak 43 LI ErgoFlex recenze a test

Sekačka na trávu Bosch Rotak 43 LI Ergoflex patří zaručeně mezi jedny z nejlepších modelů na trhu. Hodí se i na větší pozemky, okolo 1 200 metrů čtverečných. Pro jistotu dlouhodobé práce je k dispozici dvojice akumulátorů. Nechybí ani systém EEM, který se stará o maximální úspornost daného modelu.

Disponuje také dalšími inovacemi, jako je držadlo QuickClick pro snadnou montáž, či možnost sběru listí pomocí funkce LeafCollect. Samotné držadlo je typu Ergoflex s certifikátem AGR. O skvělé výsledky a výkon se stará systém motoru označený jako Powerdrive LI +.

Základní funkci, tedy sekání, zvládne tato akumulátorová sekačka na jedničku. Má záběr 43 centimetrů a posekaná tráva míří přímo do koše, který má objem 50 litrů. Má také boční hřebeny, díky kterým není problém sekat trávu až u kraje trávníku, třeba u plotu, nebo i u chodníku. Drobným zklamáním je jenom absence pojezdu.

Systém Powerdrive LI + a EEM, sběr listů, výkonný motor
Bez pojezdu

Einhell GE-CM 43 LI M Kit

Einhell GE-CM 43 LI M Kit recenze a test

Travní sekačka Einhell GE-CM 43 LI M Kit provozovaná na akumulátor má jako součást balení hned dvojici nabíjecích baterií. Jsou to Li-Ion akumulátory 18V o kapacitě 4 Ah. To zajistí kombinaci dobrého výkonu a dlouhou dobu použití. Navíc spadají do řady Power X-Change, což znamená možnost použití i v dalších produktech.

Sekačka je určená na plochy až do rozlohy 800 m2. Díky dvojici baterií může s jednou pracovat a druhá se může nabíjet. To trvá zhruba 1,5 hodiny. Záběr sekačky je 43 centimetrů a určitě zaujme velikost sběrného boxu na trávu, který má objem 63 litrů.

I když nemá pojezd, je s ní manipulace celkem jednoduchá. A to i díky hmotnosti 16,5 kilogramů. Kromě sekání, kdy lze nastavit i 6 úrovní výšky od 25 do 75 milimetrů je možné využít i sadu pro mulčování, která zajistí lepší údržbu a lepší kvalitu pro trávník.

Dobré akumulátory Power X-Change, velký koš na trávu
Nemá pojezd

Makita DLM380Z

Makita DLM380Z recenze a test

Zahradní sekačka Makita DLM380Z je dodávána bez akumulátoru, který je třeba dokoupit zvlášť. To přináší výhodu spojenou s ovlivněním požadavků na napětí a hlavně kapacitu. Díky standardům technologie XPT se jedná o model, který zvládne pracovat jak v prostředí, které je vlhké, tak i v prostředí, které je prašné.

Tento model je určený pro pozemky okolo 800 metrů čtverečných. Jeho záběr určitě nezklame, jelikož činí 38 centimetrů. Posekaná tráva následně míří přímo do koše, který má objem 40 litrů. Při práci potěší také velmi tichý chod elektromotoru.

Během sekání je možné nastavit i výšku, a to do celkem 6 poloh. Nejméně je 20 milimetrů a nejvíce je 75 milimetrů. Vzhledem k hmotnosti 14,5 kilogramu je zajištěna i celkem dobrá manipulace, a to i přes absenci pojezdu.

6 poloh výšky sekání, technologie XPT, dobrý záběr
Bez akumulátoru a nabíječky

Jak vybrat akumulátorovou sekačku

Akumulátorová sekačka by měla být v první řadě vybírána také podle toho, co všechno bude součástí balení. Jsou takové varianty, kde je k dispozici 1 akumulátor. Také existují varianty, kde už jsou k dispozici dva, což výrazně prodlouží dobu práce. Dále však pozor i na to, že aku sekačka může být prodávána jenom jako základní produkt a akumulátory je nutné dokoupit zvlášť.

Baterie

Na tu je třeba zaměřit se primárně. Hlavně s ohledem na její napětí, které by mělo korespondovat s celkovým výkonem motoru a tím, kolik energie potřebuje. Důležitou hodnotou je také kapacita baterie. Pod ní si lze laicky představit její výdrž. Slabší modely mají kapacitu okolo 2 Ah, u těch silnějších už mluvíme o dvojnásobku, tedy kapacitě 4 Ah. Roli by měl hrát i typ baterie, ale současným nejpoužívanějších řešením je Li-Ion.

Velikost sekané plochy

Akumulátorová sekačka je primárně pořizována k posekání trávníku. K jakým parametrům při výběru přihlédnout? Určitě už určení. Je aku sekačka, která je vhodná na menší plochy okolo 200 metrů čtverečných, stejně jako existují i řešení na ty největší, okolo 1 200 m2. Zlatým středem jsou plochy v rozmezí 400 – 800 čtverečných metrů, čemuž odpovídá většina současných zahrad.

Parametry sečení

První je šíře jejího záběru. Čím je větší, tím širší pruh lze posekat a tím bude práce jednodušší. Na druhou stranu s širší sekačkou se hůře manipuluje v užších prostorech. Nejmenší sekačky mohou mít záběr i pod 35 centimetrů. Ty největší potom nad 40 cm.

Druhým parametrem je také velikost koše. Ta obvykle souvisí se záběrem. Čím je větší, tím více trávy akumulátorová sekačka seká a tím větší koš je třeba. Ty nejmenší se pohybují objemově okolo 30 litrů. Ty největší okolo 60. Jak bylo zmíněno, obvykle jsou přímo úměrné záběru.

Dále se hledí také na výšku posekané trávy. Sekačky umožní několik poloh nastavení, které mohou být 3, může jich být 5, ale třeba také 7. Obvyklé rozmezí výšky posekané trávy bývá u většiny variant 20 – 80 milimetrů.

Doplňkové funkce

Takzvané lepší modely mohou mít i různé doplňkové funkce. Příkladem je akumulátorová sekačka s pojezdem, která usnadňuje celkovou manipulaci a šetří síly. Hodí se pochopitelně hlavně na plochy většího charakteru. Další doplňkovou funkcí je rozsekání trávy na malé kousky a ponechání na trávníku. Metoda se označuje jako mulčování a napomáhá tomu, aby byl trávník zdravější, lépe vyživený, a tedy i esteticky zajímavější.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.