Zahrada,

Nejlepší akumulátorové sekačky | Recenze, test aku sekaček 2023

Akumulátorová sekačka na trávu je v podstatě kompromisem mezi benzínovou a elektrickou sekačkou. Pokud nestojíte o spalovací motor například kvůli hluku a údržbě, zároveň však nechcete tahat napájecí kabel a být omezení jeho dosahem, je tento typ travní sekačky optimální volbou. Jak už dokládá samotný název, aku sekačka je poháněna elektřinou, jejímž zdrojem však není přímo vaše zásuvka, ale baterie neboli akumulátor.

Nízká hmotnost, mobilita a možnost sečení prakticky kdekoliv jsou hlavní výhody, kterými akumulátorová rotační sekačka disponuje. Podobně jako ta elektrická, nemá problém se svažitým terénem a samotné sekání může zpříjemnit funkcí pojezdu nebo mulčování. Aku sekačky jsou primárně určené pro klasické zahrady jak u domu, tak v koloniích. Hlavním omezením je totiž doba provozu na akumulátor, tudíž nemůže plně konkurovat benzínové sekačce.

Konkrétní výběr by měl být uzpůsoben jak parametrům spojený se sekáním, tak kapacitě a době nabíjení baterie. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší akumulátorové sekačky a jejich recenze.

Nejlepší akumulátorové sekačky na trávu – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších aku sekaček z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Makita DLM532ZFieldmann FZR 70335-ARiwall PRO RALM 3820 setBosch AdvancedRotak 36-660AL-KO Moweo 38.5 LiBosch Rotak 32 LI ErgoFlexGardena PowerMax Li 40/32HECHT 5046STIHL Compact RMA 235 SETMakita DLM432Z
MulčováníAnoNeNeAnoNeAnoNeAnoNeAno
Velikost pozemku2800 m2350 m2-660 m2250 m2200 m2280 m2600 m2-575 m2
Výška sečení20-75 mm25-65 mm25-70 mm25-80 mm25-75 mm30-60 mm20-60 mm25-75 mm25-65 mm20-75 mm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 aku sekaček

Makita DLM532Z

Makita DLM532Z recenze a test

Aku sekačka s pojezdem Makita DLM532Z je velmi výkonná. Funguje již se dvěma akumulátory, ale připojeny mohou být až 4 pro delší dobu sekání. Podle zkušeností a recenzí spotřebitelů je velice kvalitní, má dostatek výkonu a při sekání je tichá.

Pojezd se dá jednoduše ovládat v rychlostech 2,5 až 5 km/h, připravena je k tomu páka s ikonami želvy a zajíce. Velkou výhodou je možnost pojezdu bez sekání, což oceníte při přemisťování sekačky na travnatou plochu. Provedení je poctivé a bytelné, samotné šasi je vyrobeno z oceli.

Za zmínku stojí nadprůměrně objemný sběrný koš na 70 litrů trávy, široký záběr 53 centimetrů i možnost mulčování – mulčovací zátka i mulčovací nůž jsou obsaženy v balení. Výška sekání se nastavuje centrálně v deseti pozicích, minimální hodnota jsou 2 cm a maximální 7,5 cm, což je opět velmi dobrý rozsah.

Pojezd i bez sekání, možnost mulčování, kvalitní zpracování a nízká hlučnost
Nic zásadního

Fieldmann FZR 70335-A

Fieldmann FZR 70335-A recenze a test

Akumulátorová sekačka bez pojezdu Fieldmann FZR 70335-A je v důsledku menší šířky sekání 33 cm ideální zejména na menší plochy. Uživatelé podle svých zkušeností ji považují za lehkou a uvádí, že se s ní dobře seká v hůře dostupných místech, kolem stromků a podobně.

Velkou výhodou jsou dvě 2Ah baterie v ceně a to včetně rychlé nabíječky. Konkurenční sekačky v této ceně často baterie neobsahují, proto tento model dosahuje velmi dobrého poměru cena/výkon. Podle firemního popisu zvládne na jedno nabití baterií posekat prostor o rozloze až 350 m2.

Disponuje menším plastovým sběrným košem o kapacitě 35 litrů, kterému nechybí ukazatel stavu naplnění. Potěší také centrálně nastavitelný systém výšky sečení, který má několik pozic v rozmezí 25 až 65 mm. Rukojeť sekačky je výškově nastavitelná a pro efektivnější uskladnění se dá i složit.

Aku sekačka s menší hmotností, rychlonabíječka a 2 baterie v ceně, poseká až 350 m2
Nic zásadního

Riwall PRO RALM 3820 set

Riwall PRO RALM 3820 set recenze a test

Aku sekačka s baterií a nabíječkou Riwall PRO RALM 3820 set má značnou výhodu, vše co pro její provoz potřebujete dodává výrobce spolu se samotnou sekačkou. Uživatelé v recenzích ji hodnotí velmi dobře, oceňují především dlouhou výdrž na jedno nabití baterií a jejich následné rychlé nabíjení, dále kvalitní plasty a dobré zpracování.

V několika případech se objevuje výtka směrem k vyšší hlučnosti, kterou bohužel výrobce v popisu nezmiňuje a neuvádí ani doporučenou velikost pozemku, pro který je tato sekačka určena. Udává však pracovní dobu na plně nabité baterie v délce 40 ti minut a také rychlost nabíjení, které trvá pouze hodinu a půl.

Sekačka je dodávána se sběrným košem s objemem 40 litrů a výhodou také je, že zvládá sekat trávu i bez něj, tedy se zadním výhozem. Má sklopná řídítka i centrální nastavení výšky sečení v rozmezí 25 až 70 ti milimetrů. Výhodou je také možnost rozšířené záruky po dobu až 4 let.

Dlouhá výdrž a rychlé nabíjení, možnost zadního výhozu, aku i nabíječka součástí balení
Neudává se velikost plochy

Bosch AdvancedRotak 36-660

Bosch AdvancedRotak 36-660 recenze a test

Aku rotační sekačka Bosch AdvancedRotak 36-660 má velmi sofistikované a kvalitní provedení, podle zkušeností je velmi tichá a má dostatek výkonu. Vybavena je technologií ProSilence, což je název pro akusticky vylepšenou konstrukci, která výrazně tlumí hlučnost. O dobře posekaný trávník se zase postará kvalitní nůž s označením LeafCollect.

Značnou výhodou je přítomnost dvou akumulátorů v balení, co už však tolik nepotěší je přibalená pouze jedna nabíječka. Dle technických specifikací by však nabití jedné baterie mělo trvat pouze 65 minut, což částečně kompenzuje zmíněnou nevýhodu. Ve své třídě potěší širší záběr 42 centimetrů, díky kterému je vhodná pro plochy až do 660 m2.

Objemný plastový sběrný koš pojme 50 litrů posečené trávy a samozřejmostí je také centrální nastavení výšky sečení v sedmi pozicích – od 25 do 80 milimetrů. Má velmi dobrou ergonomii a příkladné bytelné provedení, které je pro značku Bosch typické.

Nízká hlučnost, 2 baterie součástí, pro pozemky až do 660 m2
V balení pouze jedna nabíječka baterií

AL-KO Moweo 38.5 Li

AL-KO Moweo 38.5 Li recenze a test

Aku sekačka na trávu AL-KO Moweo 38.5 Li má dobrý poměr cena/výkon. Podle uživatelských zkušeností je sekačka poměrně lehká a velmi dobře se s ní manipuluje, vhodná je proto k sečení kolem stromů a na hůře dostupných místech. Zmiňují též že účinně sbírá trávu do koše a má upozornění na jeho zaplnění.

Sekačka se uvede do provozu pouze spínačem s klíčkem, což je vítaná bezpečnostní pojistka zejména pro rodiny s dětmi. Akumulátor má sekačka nezvykle integrovaný, což může být pro některé přítěží, zejména pak při sekání velkých ploch, kde by se jednoduchá výměna baterie hodila.

Záběr činí 37 centimetrů a samozřejmostí je centrální systém výškového nastavení, kterou je možné zvolit od 25 mm do 75 milimetrů. Li-Ion baterie má kapacitu 4 Ah a napětí 36 V, je tedy dostatečně silná i výkonná pro uváděnou velikost pozemků do 250 metrů čtverečních.

Snadná manipulace, účinné sbírání do koše na trávu, nízká hmotnost
Integrovaný akumulátor

Bosch Rotak 32 LI Ergo Flex

Bosch Rotak 32 LI ErgoFlex recenze a test

Akumulátorová rotační sekačka Bosch Rotak 32 LI Ergo Flex je svou konstrukcí vhodná spíše na menší plochy, okolo 200 metrů čtverečných. Je to dáno i tím, že je dodávána s jedním akumulátorem. Může se jednat o model 36V 2.0 Ah, popřípadě o variantu s větší kapacitou, s označením 36V 2.0 Ah, která přináší delší výdrž.

Doba nabíjení vybitého akumulátoru se odvíjí od jeho typu. Je okolo 70, respektive 140 minut. Z dalších parametrů je třeba upozornit a rukojeť Ergoflex, která se dobře drží, na hřebeny na trávu, nebo na držadlo pro přenášení. To je díky váze 9,8 kilogramů hračkou.

Sečení lze realizovat v záběru 32 centimetrů, který celkem odpovídá konstrukci a určení sekačky. To stejné je možné říci o koši, který má objem 31 litrů. Výšku sečení je možno nastavit v rámci 3 poloh, a zvolit tak výšku v rozmezí 30-60 milimetrů.

Krátká doba nabíjení, rukojeť Ergoflex, nízká váha
Malé provedení

Gardena PowerMax Li 40/32

Gardena PowerMax Li 40/32 recenze a test

Travní aku sekačka Gardena PowerMax Li 40/32 disponuje velmi nízkou hmotností, která je výrobcem uváděna 11,9 kg. Nízkou hmotnost potvrzují i uživatelé ve svých recenzích a zmiňují, že je i díky tomu sekačka velmi obratná a perfektně se s ní manévruje v hůře dostupných a členitých místech.

Její součástí je baterie o kapacitě 2600 mAh a samozřejmě také nabíječka. Napětí akumulátoru je 40 V, což sekačce dodává velmi slušný výkon. Má ergonomickou rukojeť ErgoTec a speciální travní hřebeny, díky kterým se sekačka dostane k úplnému kraji obrubníku nebo jiným překážkám.

Důmyslně je řešen centrální systém nastavení výšky sečení, který se na rozdíl od většiny jiných sekaček ovládá speciálním ovladačem. Ten stačí pouze zmáčknout a pootočit s ním. Výška se poté nastavuje od 20 mm do 60 mm a snad jedinou nevýhodou je menší sběrný koš s objemem 30 litrů, což vás však na menších plochách, kam je tato sekačka určena, příliš omezovat nebude.

Velmi nízká hmotnost a vysoká obratnost, kvalitní zpracování, LED indikátor
Méně objemný sběrný koš

HECHT 5046

HECHT 5046 recenze a test

Zahradní aku sekačka HECHT 5046 nabízí mnoho možností a ve srovnání s podobnými sekačkami má dobrý poměr cena/výkon. Je v provedení 5v1 a zvládá sečení, sběr trávy, mulčování, zadní i boční výhoz a nechybí ji ani pojezd. Má kvalitní zpracování a spoustu funkcí, kterými neurazí ani nejnáročnější zákazníky.

Sekačka dokáže fungovat s jednou i se dvěma bateriemi, se kterými má nejvyšší výkon. Její výhodou jsou také velká kola s patentovaným W designem, přední mají velikost 8 palců a zadní 11 palců. Rukojeť je ergonomicky tvarovaná a multifunkční, neboť se na ni zobrazuje stav nabití jednotlivých baterií.

Samozřejmostí je centrální nastavení výšky od 25 mm do 75 mm s tím, že první dvě pozice jsou určeny pro střih anglického trávníku. Řídítka se dají pro snadnější transport sklápět a potěší i svými hlavními parametry. Záběr sečení činí 46 centimetrů a látkovo plastový sběrný koš pojme až 60 litrů posekané trávy.

Akumulátorová sekačka s pojezdem, velká patentovaná kola, prémiové zpracování
V základu bez baterie a nabíječky

STIHL Compact RMA 235 SET

STIHL Compact RMA 235 SET recenze a test

Aku sekačka STIHL Compact RMA 235 SET je podle zkušeností spotřebitelů velice dobře ovladatelná a snadno se s ní manipuluje. Doporučují ji na menší až středně velké plochy, které zvládne bez problému posekat. Menším plochám odpovídá i menší sběrný koš, který pojme 30 litrů trávy a dá se považovat za jedinou nevýhodu.

Sekačka dokáže velmi dobře hospodařit s energií z baterie, disponuje totiž automatickou regulací otáček podle zátěže a také speciálním aerodynamickým nožem, který rovněž přispívá k delší době provozu na jedno nabití.

Šířka záběru 33 centimetrů odpovídá určení tohoto modelu, potěší centrálně nastavitelná výška sečení od 25 do 65 mm a také praktické madlo na přenášení. Jednodílný skelet je tvořen polymerovým materiálem, je pevný a máte záruku, že nikdy nezrezne. Sekačka má včetně akumulátoru hmotnost 15,2 kg a většinou se dodává včetně baterie a nabíječky.

Dobře ovladatelná sekačka, automatická regulace výkonu, speciální aerodynamický nůž
Menší objem koše na trávu

Makita DLM432Z

Makita DLM432Z recenze a test

Akumulátorová sekačka bez pojezdu Makita DLM432Z má výborné recenze a velmi pozitivní uživatelské zkušenosti. Má dostatek výkonu a vhodná je i pro větší plochy, v závislosti na kapacitě baterie zvládne na jedno nabití posekat až 575 m2.

Výborná je její technologie XPT, která sekačce umožňuje pracovat v prašném prostředí nebo i sekat vlhkou trávu. Jak někteří spotřebitelé zmiňují, opravdu ji nedělá problém sekat mokrou trávu a nesnižuje se tím významně ani její doba provozu.

S dokoupeným příslušenstvím dokáže také mulčovat a v některých obchodech se prodává včetně baterie a nabíječky, v jiných bez, načež je třeba dávat pozor. Pro snadnější transport má dvě madla pro přenášení, nechybí ji centrální nastavení výšky sečení a má 50 litrový koš s indikátorem naplnění. Dobrá je také její šířka záběru 43 centimetrů.

Kvalitní a bytelné provedení, technologie XPT, objemný látkový koš
Mulčovací set je potřeba dokoupit

Jak vybrat akumulátorovou sekačku

Akumulátorová sekačka by měla být v první řadě vybírána také podle toho, co všechno bude součástí balení. Jsou takové varianty, kde je k dispozici 1 akumulátor. Také existují varianty, kde už jsou k dispozici dva, což výrazně prodlouží dobu práce. Dále však pozor i na to, že aku sekačka může být prodávána jenom jako základní produkt a akumulátory je nutné dokoupit zvlášť.

Baterie

Na tu je třeba zaměřit se primárně. Hlavně s ohledem na její napětí, které by mělo korespondovat s celkovým výkonem motoru a tím, kolik energie potřebuje. Důležitou hodnotou je také kapacita baterie. Pod ní si lze laicky představit její výdrž. Slabší modely mají kapacitu okolo 2 Ah, u těch silnějších už mluvíme o dvojnásobku, tedy kapacitě 4 Ah. Roli by měl hrát i typ baterie, ale současným nejpoužívanějších řešením je Li-Ion.

Velikost sekané plochy

Akumulátorová sekačka je primárně pořizována k posekání trávníku. K jakým parametrům při výběru přihlédnout? Určitě už určení. Je aku sekačka, která je vhodná na menší plochy okolo 200 metrů čtverečných, stejně jako existují i řešení na ty největší, okolo 1 200 m2. Zlatým středem jsou plochy v rozmezí 400 – 800 čtverečných metrů, čemuž odpovídá většina současných zahrad.

Parametry sečení

První je šíře jejího záběru. Čím je větší, tím širší pruh lze posekat a tím bude práce jednodušší. Na druhou stranu s širší sekačkou se hůře manipuluje v užších prostorech. Nejmenší sekačky mohou mít záběr i pod 35 centimetrů. Ty největší potom nad 40 cm.

Druhým parametrem je také velikost koše. Ta obvykle souvisí se záběrem. Čím je větší, tím více trávy akumulátorová sekačka seká a tím větší koš je třeba. Ty nejmenší se pohybují objemově okolo 30 litrů. Ty největší okolo 60. Jak bylo zmíněno, obvykle jsou přímo úměrné záběru.

Dále se hledí také na výšku posekané trávy. Sekačky umožní několik poloh nastavení, které mohou být 3, může jich být 5, ale třeba také 7. Obvyklé rozmezí výšky posekané trávy bývá u většiny variant 20 – 80 milimetrů.

Doplňkové funkce

Takzvané lepší modely mohou mít i různé doplňkové funkce. Příkladem je akumulátorová sekačka s pojezdem, která usnadňuje celkovou manipulaci a šetří síly. Hodí se pochopitelně hlavně na plochy většího charakteru. Další doplňkovou funkcí je rozsekání trávy na malé kousky a ponechání na trávníku. Metoda se označuje jako mulčování a napomáhá tomu, aby byl trávník zdravější, lépe vyživený, a tedy i esteticky zajímavější.

4.3/5 - (28 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.