Dílna,

Nejlepší aku vrtačky (s příklepem i bez) – recenze, test 2024

Mezi nářadí domácího kutila i profesionálního řemeslníka patří bez pochyb kvalitní aku vrtačka, jejíž předností je snadná manipulace bez tahání kabelů, jelikož energii dodává vrtačce akumulátor.

Rozlišujeme základní aku vrtačky k vrtání do materiálů jako je dřevo, plast nebo kov a výkonnější typ, kterým je aku příklepová vrtačka, vhodná pro vrtání do zdi. Mějte však na paměti, že aku vrtačka s příklepem není plnou náhradou elektrické příklepové vrtačky. Další variantou je také vrtací aku šroubovák, který lze díky regulaci využívat rovněž ke šroubování.

Varianty se mohou lišit klasickým a bezuhlíkovým elektromotorem, výdrží a výkonem v závislosti na kapacitě, napětí a typu akumulátoru, použitím k vrtání i šroubování, přítomností příklepu nebo i samotnou výbavou. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší aku vrtačky a jejich recenze.

Nejlepší aku vrtačky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších aku vrtaček z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelNapětí akumulátoruPříklepHmotnost 
Makita HP457DWE recenze a testMakita HP457DWE18 VS příklepem1,7 kg
Bosch GSB 12V-15 recenze a testBosch GSB 12V-1512 VS příklepem1 kg
Narex ASV 14-2A recenze a testNarex ASV 14-2A14,4 VNe1,6 kg
Fieldmann FDV 1002-A recenze a testFieldmann FDV 1002-A14,4 VS příklepem1,6 kg
Makita DHP453SYE recenze a testMakita DHP453SYE18 VS příklepem1,7 kg
Black & Decker BDCHD18K1B2 recenze a testBlack & Decker BDCHD18K1B218 VS příklepem1,7 kg
Metabo BS 14.4 Set MD recenze a testMetabo BS 14.4 Set MD14,4 VNe1,4 kg
Einhell TE-CD 12 Li recenze a testEinhell TE-CD 12 Li12 VNe1 kg
Bosch GSB 18-2-LI Plus recenze a testBosch GSB 18-2-LI Plus18 VS příklepem1,54 kg
Einhell Expert Plus TE-CD 18 LI recenze a testEinhell Expert Plus TE-CD 18 LI18 VNe1,3 kg

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Makita HP457DWEBosch GSB 12V-15Narex ASV 14-2AFieldmann FDV 1002-AMakita DHP453SYEBlack & Decker BDCHD18K1B2Metabo BS 14.4 Set MDEinhell TE-CD 12 LiBosch GSB 18-2-LI PlusEinhell Expert Plus TE-CD 18 LI
Kapacita baterie1 300 mAh2 000 mAh2 000 mAh1 300 mAh1 500 mAh2 000 mAh2 000 mAh1 300 mAh2 000 mAh1 500 mAh
Kroutící moment42 Nm30 Nm54 Nm20 Nm42 Nm40 Nm40 Nm25 Nm63 Nm48 Nm
Typ baterieLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ionLi-ion
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 aku vrtaček

Makita HP457DWE

Makita HP457DWE recenze a test

Aku vrtačka Makita HP457DWE jenom potvrzuje, že tato značka je spojena s osvědčenou kvalitou. A to jak s ohledem na odolnost, tak i vrtací výkon. Ten lze využít na materiály, jako je ocel, dřevo, ale i kámen. Samozřejmá je možnost nastavení až 16 stupňů vrtání a utahování, podle konkrétního účelu použití.

Vrtačka je schopná pracovat až 2 hodiny. To díky kvalitnímu Li-ion akumulátoru s parametry 18V/1,3 Ah. Dále zaujme i možnost jednoduché regulace otáček, nebo i kvalitní motorová brzda. S přesnou prací je spojena i ergonomicky tvarovaná pogumovaná rukojeť.

Funkčnost a odolnost zajistí 2 rychlostní planetová převodovka, která je plně prachotěsná. Dále zaujme i přepravní box s řadou příslušenství. K tomu se řadí i druhá baterie, která umožní snadná výměnu a to, že lze v práci pokračovat bez jakéhokoliv dlouhého přerušování.

16 nastavitelných stupňů, druhá baterie, doba výdrže
Vyšší hmotnost

Bosch GSB 12V-15

Bosch GSB 12V-15 recenze a test

Aku vrtačka s příklepem Bosch GSB 12V-15 zaujme svými kompaktními rozměry. I díky tomu má hmotnost 1 kilogram. Ta je jistotou dlouhodobé práce bez výraznější únavy. Předností je také diodové světlo, které osvítí pracovní prostor. Kladem je indikátor stavu baterie, který ukazuje to, kolik energie je ještě k dispozici.

Díky kombinaci síly a výkonu využívá vrtačka označení Heavy Duty. Kladem je také baterie typu Li-ion, která má kapacitu 2 000 mAh a která disponuje napětím 12 V. V rámci balení jsou k dispozici hned 2 baterie, kdy jedna může být ve vrtačce a druhou lze mezitím nabíjet.

O kvalitní a přesnou práci se zaslouží i 2 rychlostní stupně, díky kterým, lze využívat různých otáček. Ty je možné snadno regulovat, stejně jako lze využít předvolby podle typu materiálu. Zaujme i rychlost výměny příslušenství, a to díky rychloupínacími sklíčidlu.

Nízká hmotnost, 2 baterie, příklep
Menší výkonnost

Narex ASV 14-2A

Narex ASV 14-2A recenze a test

Aku vrtací šroubovák Narex ASV 14-2A je dobrým pomocníkem na řadu prací. Má celkem 2 rychlosti, díky čemuž se stává všestranným pracovním nástrojem. Pro větší praktičnost jsou součástí balení i 2 akumulátory zajišťující snadnou výměnu. Ty mají kapacitu 1 500 mAh hodin a disponují napětím 14,4 V. Využíván je osvědčený typ Li-ion.

O výkon se stará inovovaný a silnější motor, který využívá také celokovovou převodovku. Na jednodušší práci má vliv také LED osvětlení, které usnadní práci v horších světelných podmínkách. Zaujme i celkem krátký nabíjecí čas akumulátoru, která činí jenom 25 minut.

Z hlediska vlastností nechybí možnost regulace otáček, či elektronika chránící motor proti přetížení. Unikátem je také ukazatel stavu baterie, pomocí kterého lze ihned zjistit, kolik energie ještě zbývá. Co ve výčtu funkcí naopak chybí, to je příklep.

Rychlé nabíjení, ukazatel stavu baterie, regulace otáček
Absence příklepu

Fieldmann FDV 1002-A

Fieldmann FDV 1002-A recenze a test

Hobby aku vrtačka Fieldmann FDV 1002-A je skvělým pomocníkem do každé domácí dílny. Díky akumulátoru Li-ion s kapacitou 1 300 mAh a napětím 14,4 V je schopna pracovat zcela bez kabelů, a to kdykoliv a kdekoliv. Díky praktickému kufříku ji lze navíc i snadno přenášet, nebo ukládat.

Díky kvalitnímu motoru a kroutícímu momentu umí nabídnout hodnoty až 25 Newtonů na metr, čímž si snadno poradí s jakýmkoliv šroubováním, i vrtáním v kombinaci s houževnatým materiálem. Problémem není použití vrtáku až do průměru 13 milimetrů, jehož výměnu zajistí sklíčidlo s brzdou, které přispívá k jednoduššímu dotažení.

Součástí konstrukce je i LED lampa, která zajistí dobré osvícení pracovního prostoru. Vyjímatelný akumulátor se pyšní i celkem rychlou dobou nabití, která se pohybuje v rozmezí 1 – 1,5 hodiny. Hmotnost vrtačky činí 1,8 kilogramů a možným zklamáním je absence příklepu.

Dobrý výkon, LED osvětlení, kvalitní akumulátor
Absence příklepu, vyšší hmotnost

Makita DHP453SYE

Makita DHP453SYE recenze a test

Aku příklepová vrtačka Makita DHP453SYE zaujme domácí kutily, i profesionály. Dokáže vrtat s příklepem i bez něj, stejně jako disponuje funkcí šroubování. Disponuje rozsáhlým nastavením, které umožní volit jeden z celkem 16 stupňů. Samozřejmá je možnost snadné regulace otáček, či nezbytný funkce motorové brzdy.

Hlavní předností je Li-ion akumulátor s kapacitou 1 500 mAh a napětím 18 V. V balení jsou celkem 2, díky čemuž je díky výměně možná kontinuální práce. Tu umožní i možnost rychlonabíjení aktuálně nepoužívaného akumulátoru. Plusem je i celokovová konstrukce ozubených kol.

Ergonomicky tvarovaná a zároveň pogumovaná rukojeť zajistí bezproblémové držení kdekoliv. Rychloupínací sklíčidlo zase zajistí snadnou výměnu bitů, a to i jednou rukou. Vše doplňuje celkem adekvátní hmotnost, která činí 1,7 kilogramů, což je u kvalitních vrtaček běžná hodnota.

16 možných stupňů otáček, rychlonabíjení, 2 akumulátory
Absence světla

Black-Decker BDCHD18K1B2

Black & Decker BDCHD18K1B2 recenze a test

Další aku vrtačkou s příklepem je Black-Decker BDCHD18K1B2 v typickém černo – oranžovém designu zaručeně zaujme už na první pohled. Upoutá také svou kvalitou. Je dodávána hned se 2 akumulátory, čímž zajišťuje možnost kontinuální práce. Oba jsou typu Li-ion a oba také nabídnou praktickou funkci takzvaného rychlonabíjení.

Kapacita akumulátorů je dobrých 2 000 mAh a jejich napětí je 18 V. Mezi další přednosti této aku vrtačky patří i 2 rychlostní stupně. Díky tomu si poradí s mnoha materiály, i s mnoha činnostmi. To podpoří systém jednoduché regulace otáček. Během vrtání pochopitelně zaujme ani neméně praktický příklep, který výrazně pomáhá.

Rychloupínací sklíčidlo nabídne jak bleskovou výměnu nástrojů, tak i možnost použití vrtáku o maximálním průměru celých 10 milimetrů. Kladem z hlediska funkčnosti je i 11-ti momentová spojka, která přispívá k jednoduššímu použití vrtačky jako všestranného šroubováku.

Rychlonabíjení, příklep, 2 kvalitní akumulátory
Vysoká hmotnost

Metabo BS 14.4

Metabo BS 14.4 Set MD recenze a test

Aku vrtačka a šroubovák Metabo BS 14.4 zaujme jak kutila, tak i profesionála. Hlavně díky kufru, který je plný různého příslušenství, kterého je 74 kusů. Zaujme i kvalita provedení, u které výrobce nabídne záruku 3 roky na akumulátorové články. S nimi je spojena i možnost kontinuální práce, jelikož součástí balení jsou hned 2. Disponují také ukazatel stavu nabití.

Kapacita akumulátoru je 2 000 mAh, což zajistí dlouhou výdrž. Zaujme i kvalitní ESCP ochrana eliminující přetížení. Jistotu dobrého použití umožní jak zvolení pravého či levého chodu, tak celkem 20 točivých momentů. Ty lze volit s ohledem na typ práce, nebo s ohledem na materiál. Dále nechybí praktický příklep.

Ergonomické tvarování zajistí snadné držení. LED zářivka zase osvětlení pracovního místa. Nechybí ani rychloupínací sklíčidlo, umožňující bleskovou výměnu nástroje. Ten může mít maximální průměr až 10 milimetrů.

74 kusů příslušenství, kapacita baterie, LED osvětlení
Vyšší hmotnost

Einhell TE-CD 12 Li

Einhell TE-CD 12 Li recenze a test

Aku vrtačka Einhell Expert TE-CD je skvělou volbou pro hobby použití. Předností je určitě kompaktní vzhled s ergonomickým provedením, který zajistí dobrý úchop. V práci pomáhá také LED osvětlení pracovní plochy, či možnost regulace otáček. Zajímavostí je hmotnost pouhý 1 kilogram, díky čemuž se není nutné bát únavy při práci.

O dostatečnou výdrž se stará baterie Li-ion, která má napětí 12 V a její kapacita je 1 300 mAh. Velkým kladem je rozhodně možnost rychlonabíjení. Plné kapacity může být dosaženo již za 1 hodinu od připojení k síti. Zaujme také jednoruční sklíčidlo, nebo inovativní systém označovaný jako Quick-Stop.

K dispozici je možnost nastavení kroutícího momentu, a to až v rámci 18 jednotlivých stupňů. O kvalitní výkon se starají jak dva převody, tak i robustní kovová převodovka. Možné je využívat různé druhy nástrojů, a top až do průměru 10 milimetrů, který je maximálním.

Kompaktní rozměry, hmotnost 1 kg, rychlonabíjení
Nižší kapacita akumulátoru

Bosch GSB 18-2-LI Plus

Bosch GSB 18-2-LI Plus recenze a test

Bosch GSB 18-2-LI Plus je aku vrtačka s kufrem, u které jsou unikátem třeba systémy ECP chránící akumulátor a dále systémy EMP chránící samotný motor. Praktičnost doplňuje třeba diodové světlo mířící na místo práce. To disponuje i funkcí pozvolného zhasínání. Zajímavým prvkem je i spona na opasek.

Díky rychloupínacímu sklíčidlu lze bleskově měnit nástroje. Ty mohou být až o průměru 13 milimetrů. Nechybí také velmi dobrý pomocník v podobě příklepu, nebo možnost regulace s ohledem na typ práce, nebo s ohledem na typ materiálu. Toto lze jednoduše přednastavit.

Součástí balení jsou celkem 2 akumulátory. Oba jsou typu Li-ion a oba dva mají velmi dobrou kapacitu o hodnotě 2 000 mAh. Napětí akumulátorů je 18 V. Doplněny jsou také ukazatelem stavu nabití a zbývající energie, či zaujmou i tím, že nemají paměťový efekt.

Kvalitní akumulátory, ochranné systémy, možnosti regulací
Klasická nabíječka

Einhell Expert Plus TE-CD 18 LI

Einhell Expert Plus TE-CD 18 LI recenze a test

Aku vrtačka Einhell TE-CD 18 LI je dobrým pomocníkem pro profesionály, ale i amatéry. Snadnou práci zajistí nejenom takzvané softgrip držadlo, ale také unikátní LED svítilna, která umožní práci i při horších světelných podmínkách. Kladem je též automatická aretace, kdy se nástroje mohou měnit bez použití nářadí.

Celkem 2 akumulátory typu Li-ion zajistí možnost kontinuální práce. K tomu přispívá i využití rychlonabíječky. Napětí akumulátoru je 18 V a celková kapacita každého z nich je 1 500 mAh. Drobným zklamáním u této vrtačky je to, že nemá při funkci vrtání k dispozici příklep.

Převodovka je 2 rychlostní, díky čemuž se nástroj hodí jak k vrtání, tak šroubování. Nechybí možnost jemného nastavení točivého momentu, či směru otáčení. Zajímavým doplňkem je nejenom spona na pásek, ale také hloubkoměr, který se hodí ve chvíli, kdy je požadováno přesnější vrtání, které je možné uskutečnit do řady materiálů.

Automatická aretace, vrtání i šroubování
Bez příklepu

Nejprodávanější aku vrtačky

Nejprodávanější aku vrtačky na trhu jsou ty od značek: DeWalt, Parkside (Lidl), Makita, Narex, Metabo. Oblíbené a profi vrtačky jsou také Milwaukee a Bosch. Nejlevnější aku vrtačky pořídíte už od 1000 Kč.

Jak vybrat aku vrtačku

Aku vrtačka je dobrým pomocníkem hlavně proto, že jde o nářadí, u kterého není nutné používat kabely. Prvotní výběr by měl být spojený s účelem použití. Základem je klasická aku vrtačka, určená k vrtání do různých materiálů. Druhou variantou jsou vrtačky s příklepem, který jim dodává lepší výkonnostní vlastnosti. Třetím typem jsou varianty vrtaček, které lze díky regulaci využívat i jako aku šroubováky.

Typy motoru

Všechny aku vrtačky jsou poháněny elektromotory. Roli hraje to, zda se jedná o klasické, nebo bezuhlíkové. První řešení lze zařadit spíše do kategorie hobby řešení a do kategorie levnějších a obyčejnějších variant. Ty bezuhlíkové jsou obvykle spojeny s profi náčiním, čemuž odpovídá také cena. Na druhou stranu toto modernější řešení zaujme menším odběrem z baterie, při zachování stejných výkonnostních vlastností.

Baterie a vše okolo

Základem je vhodný typ akumulátoru. V minulosti dominovaly Ni-Cd akumulátory, které byly později nahrazeny variantou Ni-Mh. Oba dva jsou již téměř minulostí. Moderní aku vrtačka by měla využívat baterii s označením Li-ion. Jejich předností je hlavně dobrá životnost, nebo nulový paměťový efekt, i rychlost nabíjení.

Při volbě vhodné aku vrtačky je třeba hledět i na napětí baterie. Optimální výše pro hobby použití je hodnota okolo 15 V. U profesionálních řešení je nutné hledat nářadí s vyšší hodnotou. Ta je spjata s celkovým výkonem. Čím vyšší napětí, tím vyšší výkon.

Třetím parametrem je kapacita akumulátoru. Ta je uváděna v jednotkách mAh nebo Ah. I zde platí, že čím je hodnota vyšší, tím baterie laicky řečeno déle vydrží. U domácího použití by mělo být minimum 1 500 mAh. Profesionální řešení by mělo začínat na 2 000 mAh.

Doplňková výbava vrtačky

Jsou spíše dodatečnými prvky, které mohou ovlivňovat hlavně pracovní komfort a možnosti využití. Patří sem třeba LED osvětlení, které umožní práci i v horších světelných podmínkách. Možnost mít obě ruce volné zase zajistí poutko nebo spona na zavěšení. Neméně praktický je také držák na bity, díky kterému je možné mít nástroje stále při ruce. Dobrým pomocníkem je také přenosný kufr, který usnadní jak transport, tak i uložení.

Provedení aku vrtačky

Základem by mělo být ergonomické provedení, které se dobře drží. Kladem jsou kompaktní rozměry, pogumovaná rukojeť, nebo kvalitní materiálové zpracování. Důležitým parametrem je i hmotnost. Lepší varianty se váhově pohybují okolo 2 kg. Ty pro hobby použití jsou podstatně lehčí, což je dáno i možnými nižšími parametry.

Samozřejmostí by mělo být i rychloupínací řešení, které umožní snadnou a rychlou výměnu nástrojů, stejně jako se hodí myslet i na jednoduché vyjmutí vybité baterie a nasazení nové.

Ceny

Ty nejlevnější aku vrtačky je možné pořídit za ceny do 1 000 Kč. Jsou ale určené spíše pro jednorázové činnosti v domácnostech. Pro pravidelnější hobby použití je vhodné zvolit řešení do 2 000 Kč. Varianty, které atakují hranici 5 000 Kč už budou vyhovovat i náročnějším kutilům. Cena okolo 5 000 Kč je zlomová a varianty nad ní už můžeme označit za polo-profesionální, i profesionální řešení. Takové, které může být spojeno s každodenní, a to i několikahodinovou prací.

4.2/5 - (20 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.