Dílna,

Nejlepší aku šroubováky – Recenze, test šroubováků 2024

Akumulátorový šroubovák je pomocníkem každého řemeslníka, stejně jako domácího kutila řešícího příležitostné opravy nebo montáž nábytku. Hlavní výhoda je zřejmá, tedy eliminace námahy během šroubování, jelikož se o vše postará kombinace akumulátoru a motoru. I přesto, že šroubovat dokáže také aku vrtačka, ne vždy je tak praktická jako akušroubovák.

Dále je jeho výhodou rychlost, s jakou jsou vruty šroubovány do různých materiálů. Během konkrétního časového úseku lze zvládnout podstatně více práce. Provoz na baterii činní aku šroubovák plně mobilní a spolu s vlastností jakou je polohovatelná rukojeť, můžete pracovat i v náročných podmínkách se ztíženým přístupem.

Zohlednit byste měli nejen typ a kapacitu akumulátoru, napětí baterie, hmotnost, kroutící moment, ale i specifické vlastnosti. Například rychlost dobití, počet rychlostí nebo zpětný chod. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší aku šroubováky a jejich recenze.

Nejlepší aku šroubováky – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších aku šroubováků z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelNapětí akumulátoruKapacita akumulátoruMax. kroutící moment 
Bosch IXO V Basic recenze a testBosch IXO V Basic3,6 V1300 mAh4,5 Nm
Einhell Red RT-SD 3,6/1 Li recenze a testEinhell Red RT-SD 3,6/1 Li3,6 V1500 mAh3,5 Nm
Makita DF001DW recenze a testMakita DF001DW3,6 V1500 mAh-
Bosch PSR 3,6 S recenze a testBosch PSR 3,6 S3,6 V1500 mAh4,5 Nm
Black-Decker CS3652LKA-QW recenze a testBlack-Decker CS3652LKA-QW3,6 V1500 mAh5,5 Nm
Fieldmann FDS 1013-A recenze a testFieldmann FDS 1013-A7,2 V1300 mAh10 Nm
Metabo PowerMaxx BS Basic recenze a testMetabo PowerMaxx BS Basic10 V2000 mAh17 Nm
Bosch GSR Mx2Drive recenze a testBosch GSR Mx2Drive3,6 V1300 mAh10 Nm
Black-Decker BDCSFL20C recenze a testBlack-Decker BDCSFL20C3,6 V1500 mAh5,5 Nm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Bosch IXO V BasicEinhell Red RT-SD 3,6/1 LiMakita DF001DWBosch PSR 3,6 SBlack-Decker CS3652LKA-QWFieldmann FDS 1013-AMetabo PowerMaxx BS BasicBosch GSR Mx2DriveBlack-Decker BDCSFL20C
Počet rychlostních stupňů211111221
Typ akumulátoruLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-IonLi-Ion
Hmotnost0,3 kg0,4 kg0,36 kg0,5 kg0,9 kg0,6 kg0,8 kg0,5 kg0,3 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 aku šroubováků

Bosch IXO V Basic

Bosch IXO V Basic recenze a test

Akumulátorový šroubovák Bosch IXO V Basic je ideálním pomocníkem pro běžné domácí práce. Tomu odpovídají jak jeho kompaktní rozměry, tak i celkově nízká hmotnost. Ta činí pouze 0,3 kilogramů. Nechybí dostatečně velký výkon, který je určený pro práci, utahování i povolování šroubů do celkového průměru 5 milimetrů. Technologie SoftGrip pomůže k lepšímu úchopu.

Unikátní jsou praktické LED diody, které lze nastavit na bodové nebo rozptýlené svícení pro osvětlení prostoru. Součástí konstrukce šroubováku je dnes již standardní Lithium-iontová baterie, která nemá paměťový efekt. Pokud dojde k jejímu vybití, je opět připravena za zhruba 3 hodiny.

Specifikem je také patentovaná elektronická ochrana článků Bosch, která prodlužuje životnost. Napětí akumulátoru 3,6 V a jeho kapacita o hodnotě 1 500 mAh je v podstatě průměr kategorie. Volnoběžné otáčky mají hodnotu 215 ot/min a maximální kroutící moment je až 4,5 Nm.

Rychlé nabíjení, rukojeť SoftGrip, LED diody
Integrovaný akumulátor

Einhell Red RT-SD 3,6/1 Li

Einhell Red RT-SD 3,6/1 Li recenze a test

Aku šroubovák Einhell Red RT-SD 3,6/1 Li je primárně určený pro méně náročné domácí práce. Tomu odpovídají jak kompaktní rozměry, tak i nízká hmotnost činící 0,4 kg. Samozřejmá je možnost pravého či levého chodu, ale i magnetický držák šroubu. Nechybí ani moderní Li-Ion baterie bez paměťového efektu. Bohužel ji nelze vyndat a vyměnit. Praktický je též 3 stupňový indikátor, který ukazuje množství zbývající energie.

Napětí baterie je standardní a má hodnotu 3,6 V. To stejné je možné říci o kapacitě, která je 1 500 mAh. Zaujme celkem dobrá doba dobíjení, která je pouze 3 hodiny. Unikátem je možnost nastavení kroutícího momentu v rozmezí 6 + 1. Maximum přitom může být 3,5 Nm.

Díky měkké rukojeti s označením SoftGrip je zajištěno pohodlné držení. Robustní kovový kryt zase přispívá k celkové odolnosti. Zaujme také otočná rukojeť, stejně jako uzamykací pouzdro. Součástí příslušenství je i 9 praktických bitů.

Cena, nastavení kroutícího momentu, doba nabíjení
Nástavec pro bity nelze v případě poškození vyjmout a vyměnit za jiný

Makita DF001DW

Makita DF001DW recenze a test

Akušroubovák Makita DF001DW zaujme svou polohovatelnou rukojetí, která umocní celkovou praktičnost. Disponuje také LED osvětlením, které je samostatně ovladatelné. Akumulátor je integrovaný v těle přístroje a disponuje napětím o hodnotě 3,6 V. Součástí balení je i kufřík, ve kterém je 81 kusů různorodého příslušenství.

V případě vybití je možné plné nabití za dobu 3 – 5 hodin. Ergonomicky tvarovaná rukojeť zajistí pohodlný úchop. Model má 1 rychlost a automatický zámek vřetene. Akumulátor je Li-Ion bez paměťového efektu, disponující kapacitou 1 500 mAh.

Otáčky, které může tento model vyvinout jsou 220 ot/min. Kladem je také velmi nízká hmotnost, která činí pouze 0,36 kilogramů. Upnutí je klasické, s využitím šestihranu o velikosti ¼ palce. Z mínusů lze zmínit například regulaci otáček, která u tohoto modelu není možná.

Polohovatelná rukojeť, kufr s příslušenstvím
Bez regulace otáček

Bosch PSR 3,6 S

Bosch PSR 3,6 S recenze a test

Aku šroubovák Bosch PSR 3,6 S je unikátní svým jedinečným revolverovým zásobníkem, ve kterém je možné mít k dispozici všech 12 bitů, které jsou součástí balení. Díky tomu je eliminována jejich ztráta, a přitom jsou vždy po ruce. Kladem jsou i praktické prvky, které mohou upozornit jak na nastavený směr otáčení, tak oznamují i aktuální stav nabíjení.

Akumulátor je Li-Ion a je součástí těla přístroje, takže není možná jeho výměna. Na jedno plné nabití však zvládne zašroubovat nebo naopak vyšroubovat až 90 šroubů. Díky váze o hodnotě 0,5 kg není problém ani jeho delší držení v ruce. K tomu přispívají i kompaktní rozměry.

Šroubovák zvládne práci se šrouby o průměru 5 milimetrů. Napětí akumulátoru je 3,6 V a jeho kapacita činí 1 500 mAh. Maximální kroutící moment, který zvládne tento model vyvinou, je 4,5 Nm. Zaujme i hodnota volnoběžných otáček, která činí 210 za minutu.

Revolverový zásobník na bity, indikátor nabíjení
Integrovaný akumulátor

Black-Decker CS3652LKA-QW

Black-Decker CS3652LKA-QW recenze a test

Akumulátorový šroubovák Black-Decker CS3652LKA-QW dokáže díky svému provedení nabídnout možnost tvorby rozebíratelných konstrukcí s využitím na různé velikosti šroubů. A to nejen díky svému kroutícímu momentu o hodnotě 5,5 Nm. Dále zaujme i svým příslušenství, které je uloženo v praktickém kufru. Celkem je součástí 98 kusů příslušenství. Váha šroubováku je 0,9 kg, čímž se řadí k těm lehce těžším.

Unikátem je možnost nastavení až do 8 poloh, čímž je dosaženo lepších podmínek pro šroubování. Pro nutnost osvětlení je k dispozici i praktické LED světlo. Jako akumulátor je použita baterie Li-Ion, která má kapacitu 1 500 mAh a po nabití vydrží údajně až 18 měsíců bez vybíjení.

Doba nabíjení je velmi rychlá a trvá zhruba 1 – 1,5 hodiny. Po plném nabití je možné šroubovák používat i po dobu 12 hodin bez přerušení. Napětí baterie je standardní a činí 3,6 V. Samozřejmá je jak funkce volby zpětného chodu, tak i potřebné zajištění vřetena.

Rychlé nabíjení, 8 poloh nastavení, 98 ks příslušenství
Na dané rozměry relativně těžší

Fieldmann FDS 1013-A

Fieldmann FDS 1013-A recenze a test

Aku šroubovák Fieldmann FDS 1013-A umí zaujmout celou řadou parametrů. Sem se řadí určitě i výkonný motor, který nabídne kroutící moment až 10 Nm. Nechybí také kvalitní baterie s napětím 7,2 V. Díky tomu je určený i pro náročnější, ale také všestranné použití. Potěší také praktickou LED diodou, díky které je možno snadno osvítit pracovní plochu.

Jako baterie je použit Li-Ion akumulátor bez problému se samovybíjením nebo paměťovým efektem. Jeho kapacita činí 1 300 mAh. V případě vybití je možné doplnit jeho kapacitu za zhruba 3 – 5 hodin. Hmotnost šroubováku i s baterií je 0,6 kilogramů. Dodáván je v plastovém kufru.

Práci usnadní možnost nastavení kroutícího momentu, s ohledem na použité vruty nebo materiál. Díky ergonomické rukojeti se šroubovák snadno drží. Má také LED indikátor baterie, který upozorní na případnou nutnost nabití.

Cena/výkon, nastavitelný kroutící moment
LED svítí ze spodního konce rukojeti

Metabo PowerMaxx BS Basic

Metabo PowerMaxx BS Basic recenze a test

Aku vrtací šroubovák Metabo PowerMaxx BS Basic zaujme v první řadě svým akumulátorem. Kromě toho, že v balení jsou hned 2 a ty se dají měnit, nadchne také jejich kapacita, kdy má každý z obou Li-Ion článků hodnotu 2 000 mAh hodin. Další předností je rovněž hodnota napětí, kterou dokážou nabídnout a která činí 10,8 V.

Zaujme i možnost volnoběžných otáček, a to buď o hodnotě 360, nebo dokonce až 1 400 otáček za minutu. Kroutící oment je 17 Nm, pokud jde o měkké použití, nebo 34 Nm v případě tvrdého použití. Hmotnost je celkem optimální, odpovídající vyššímu kroutícímu momentu a její hodnota je 0,8 kilogramů.

Díky kapacitě akumulátoru není problém na jedno plné nabití našroubovat až 380 jednotlivých vrutů. Indikátor ukazuje stav baterie a případnou nutnost jejího nabití. Díky integrovanému LED osvětlení není problémem ani práce na tmavších místech. Konstrukce umožní úchop levou i pravou rukou.

Také na vrtání, 2 akumulátory v balení, výkonný motor
Vyšší cena a hlučnost

Bosch GSR Mx2Drive

Bosch GSR Mx2Drive recenze a test

Aku vrtací šroubovák Bosch GSR Mx2Drive je profesionální řešením jak pro hobby dílnu, tak i řemeslníky. Jeho provedení zaujme 2 stupňovou převodovkou, stejně jako praktickým osvětlením. Balení obsahuje 2 akumulátory, což zvyšuje praktičnost a možnost práce bez přerušení – stačí jenom jejich rychlá výměna.

Li-Ion akumulátory mají oba dva kapacitu 1 300 mAh. Hodnota jejich napětí činí 3,6 V. Kvalitní 1/4″ univerzální držák bitů je určený i pro použití s vrtáky. Zaujme i kvalitní nabíječka, která dokáže doplnit kapacitu akumulátoru již za 60 minut.

Elektronická ochrana článků Bosch chrání akumulátory před přetížením i přehřátím. Optimální převodový poměr umí nabídnout regulovatelné otáčky o hodnotách 150 popřípadě až 580 otáček za minutu. Silný kroutící moment má hodnotu slušných 10 Nm.

Rychlonabíjení, i na vrtání, dvoustupňová převodovka
Nižší kapacita akumulátoru

Black-Decker BDCSFL20C

Black-Decker BDCSFL20C recenze a test

Aku šroubovák Black-Decker BDCSFL20C využívá kvalitní Li-Ion baterii, která je integrovaná v těle přístroje a eliminuje výrazné samovybíjení. Celkové napětí má hodnotu 3,6 V. V případě nabíjení je nutné počítat s dobou okolo 10 hodin, než dojde k plnému nabití. Konstrukce zaujme kompaktními rozměry, stejně jako nízkou hmotností. Ta činí jenom 0,3 kilogramu.

Unikátem je polohovatelná kloubová rukojeť, která má 3 pozice a nabídne provedení pistolové i rovné. Díky LED svítilně je zajištění rovněž praktické osvětlení pracovního prostoru. Nechybí funkce pravého a levého chodu s možností aretace pro využití manuálního ovládání.

Kapacita použitého akumulátoru je 1500 mAh. Maximální kroutící moment šroubováku činí 5,5 Nm. Hodnota volnoběžných otáček je 180 / min. Součástí balení je i nabíječka, pomocí které je možné tento typ šroubováku jednoduše nabíjet.

Kompaktní rozměry, nastavitelná rukojeť, Li-Ion baterie
Integrovaný akumulátor, doba dobíjení

Jak vybrat aku šroubovák

Aku šroubovák nemusí být použitelný jenom na to, co odpovídá jeho názvu. Kromě šroubování existuje i varianta, kterou je aku vrtací šroubovák (spíše je však najdete mezi aku vrtačkami). Ten díky svým parametrům nabídne možnost využití jako praktická vrtačka.

Akumulátor a doba nabíjení

U jednodušších aku šroubováků je pevně integrován do těla, což eliminuje možnost výměny. U kvalitnějších provedení je vyjímatelný. Pokud jsou k dispozici 2, může se vždy jeden nabíjet a se druhým pracovat. S výběrem by měla souviset i doba nabíjení. U nejlepších je to 1 – 2 hodiny. Jinak se setkáte s těmi, kde se doba pohybuje v rozmezí 5 – 10 hodin.

Roli hraje i typ akumulátoru. V minulosti byly populární hlavně NiMh varianty, od kterých se postupně upouští, hlavně pro problém samovybíjení. Zlatou střední cestou a nejpoužívanějším řešením jsou určitě Li-Ion akumulátory, které se sami nevybíjejí a nemají ani paměťový efekt. Variantou číslo tři je NiCd akumulátor, který nadchne hlavně proudovou zatížitelností.

Napětí a kapacita baterie

U akumulátoru ještě zůstaneme. Jednou z důležitých hodnot je napětí, které ukazuje na výkon. Čím je vyšší, tím lépe. Standardní nenáročné modely pro domácí použití mají napětí okolo 3,6 V. U profi je možné setkat se s rozmezím 10 – 15 V.

Druhou důležitou hodnotou je kapacita baterie a informace o tom, kolik na jedno nabití vydrží. Současný standard u hobby variant je 1 500 mAh. Ty lepší začínají na hodnotě 2 000 mAh a mohou dosahovat až na 5 000 mAh.

Kroutící moment

Další parametr u aku šroubováku zaměřený na výkon (sílu) je kroutící moment. Obecně se lze setkat s hodnotou, která začíná na číslech okolo 3 – 5 Nm, což charakterizuje opět varianty určené pro domácí použití. Optimální volbou pro náročnější využití pak může být hodnota 10 až 20 Nm.

Počet rychlostních stupňů

Většina běžných akušroubováků, disponuje jenom jednou rychlostí. Pro běžné použití v domácnosti by tato hodnota měla plně dostačovat. Pro náročnější práci jsou pak vhodné dvoustupňové aku šroubováky, které mají lepší parametry při šroubování a mnohdy není problémem ani jejich využití na vrtání.

Funkce, příslušenství a vlastnosti

Základní parametry toho, jak by měl aku šroubovák ideálně vypadat, máme zmapovány. Dále nezapomínejme zohlednit také možné další funkce, příslušenství a vlastnosti. Mezi praktické prvky se řadí například LED osvětlení, které dokáže pomoci při práci za horších světelných podmínek. Dále je kladem i polohovatelná rukojeť, která pomůže jak lepšímu úchopu, tak práci za podmínek horšího přístupu.

Mezi další funkce patří indikátory. Buď nastavení pravého nebo levého chodu, nebo i indikátor nabíjení, stejně jako nelze opomíjet ani indikátor aktuálního stavu baterie s ohledem na stupeň nabití.

Praktickými prvky může být spona na opasek, která podporuje jednoduchost manipulace, stejně jako kufřík s příslušenstvím. Řada šroubováků disponuje ve svém základu kufříkem, který dokáže nabídnou okolo 50 – 100 kusů různorodého příslušenství na všestrannou práci.

4.5/5 - (12 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.